Wyrok SN z dnia 30 stycznia 2002 r. sygn. III CKN 243/01
Odmowa udzielenia przez organ samorządu pielęgniarek i położnych pomocy członkowi samorządu w odbyciu przeszkolenia, umożliwiającego podjęcie wykonywania zawodu pielęgniarki po pięcioletniej przerwie w wykonywaniu tego zawodu, może uzasadniać odpowiedzialność na podstawie przepisów o czynach niedozwolonych.
Sędzia SN Barbara Myszka (przewodniczący, sprawozdawca)
Sędzia SN Stanisław Dąbrowski Sędzia
SN Tadeusz Domińczyk
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Anny B. przeciwko Ś. Izbie Pielęgniarek i Położnych w K. o zapłatę, po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej w dniu 30 stycznia 2002 r., na rozprawie kasacji pozwanej Ś. Izby Pielęgniarek i Położnych w K. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 12 stycznia 2001 r.
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Anna B. wniosła o zasądzenie od Ś. Izby Pielęgniarek i Położnych w K. kwoty 20 000 zł tytułem odszkodowania za utratę dochodów spowodowaną niemożnością wykonywania, w czasie od dnia 1 lutego 1997 r. do dnia 5 października 1999 r., wyuczonego zawodu pielęgniarki z przyczyn obciążających pozwaną.
Wyrokiem z dnia 24 sierpnia 2000 r. Sąd Okręgowy w Kielcach oddalił powództwo. Na skutek apelacji powódki, Sąd Apelacyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 12 stycznia 2001 r. zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że zasądził od pozwanej na rzecz powódki kwotę 11 200 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 10 grudnia 1999 r., natomiast w pozostałej części apelację oddalił i orzekł o kosztach procesu. Za podstawę orzeczenia Sąd Apelacyjny przyjął następujące okoliczności faktyczne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty