Wyrok SN z dnia 7 listopada 2002 r. sygn. II CKN 980/00
Uprawnienie osoby bliskiej zmarłego do decydowania o przeznaczeniu wolnego miejsca w grobie rodzinnym ziemnym nie wygasa wskutek zaniedbania przez nią zgłoszenia zastrzeżenia i uiszczenia opłat, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (jedn. tekst: Dz.U. z 2000 r. Nr 23, poz. 295 ze zm.), także wówczas, gdy inna osoba uzyskała zgodę zarządcy cmentarza na pochowanie w wolnym miejscu innego zmarłego.
Sędzia SN Gerard Bieniek (przewodniczący)
Sędzia SN Teresa Bielska-Sobkowicz
Sędzia SN Maria Grzelka (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Bogumiły K. przeciwko Gminie Miasta S. oraz Annie K. o ustalenie prawa do grobu i zapłatę, po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej w dniu 7 listopada 2002 r. na rozprawie kasacji powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 29 grudnia 1999 r.
uchylił zaskarżony wyrok oraz wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 2 czerwca 1999 r. - każdy z nich co do pozwanej Anny K. i w części dotyczącej żądania powódki ekshumacji zwłok zmarłego Wiesława K. oraz zapłaty zadośćuczynienia - i w tym zakresie przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Szczecinie do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach procesu za instancję kasacyjną oddalił kasację co do pozwanej Anny K. w pozostałej części, oraz oddalił kasację w całości wobec pozwanej Gminy Miasta S.
Uzasadnienie
Powódka Bogumiła K. w pozwie skierowanym przeciwko Gminie Miasta S. i Annie K. domagała się pełnego i wyłącznego prawa decydowania o kwaterze rodzinnej nr (...) na Cmentarzu Centralnym w S., a ponadto dokonania na koszt pozwanych ekshumacji zwłok zmarłego Wiesława K. i pochowania go poza terenem wymienionej kwatery, jak również zasądzenia od pozwanych na jej rzecz kwoty 14 000 zł tytułem zadośćuczynienia. Powódka twierdziła, że wykupiła w 1976 r. miejsce na grób ziemny w celu pochowania zmarłego męża oraz z przeznaczeniem po śmierci dla niej samej przy boku męża, a ponadto dla córki i wnuczki po ich śmierci. Zarzuciła, że pozwani bez jej zgody dokonali w 1997 r. pochówku w grobie rodzinnym ojca pozwanej Anny K. czym, uniemożliwili jej realizację życzenia, żeby po śmierci została pochowana obok męża, i wyrządzili jej krzywdę przez wtargnięcie w sferę jej osobistych uczuć.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty