09.05.2002 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 9 maja 2002 r. sygn. II CKN 803/00

Dokumentem potwierdzającym przejście egzekwowanego zobowiązania na inną osobę (art. 788 § 1 k.p.c.) może być odpis wyroku, z którego części wstępnej wynika następstwo prawne dłużnika.

Sędzia SN Antoni Górski (przewodniczący, sprawozdawca)

Sędzia SN Jan Górowski

Sędzia SN Zbigniew Kwaśniewski

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Wojewódzkiej Agencji Usługowo-Doradczej, Spółki Akcyjnej w L. przeciwko Leszkowi S., Zenonowi K. - Komornikowi Sądu Rejonowego w L. oraz Skarbowi Państwa - Prezesowi Sądu Okręgowego w P. o zapłatę, po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej w dniu 9 maja 2002 r. na rozprawie kasacji pozwanych od wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 6 października 1999 r.

zmienił zaskarżony wyrok w punkcie pierwszym, podpunkty 1, 3 i 4, w ten sposób, że oddalił apelację i zasądził od strony powodowej na rzecz pozwanych Leszka S. i Zenona K. kwoty po 9100 zł tytułem zwrotu kosztów procesu za obie instancje.

Uzasadnienie

Powód wniósł o zasądzenie od pozwanych kwoty 79 602,59 zł, twierdząc, że pozwany Komornik Sądu Rejonowego w L. w trakcie egzekucji prowadzonej na wniosek pozwanego wierzyciela wyegzekwował z konta powoda dochodzoną w niniejszej sprawie kwotę, mimo że powód nie jest i według treści tytułu wykonawczego nie był dłużnikiem.

Wyrokiem z dnia 25 listopada 1998 r. Sąd Wojewódzki w Poznaniu, Ośrodek Zamiejscowy w Lesznie oddalił powództwo, ustalając, że równolegle do postępowania egzekucyjnego toczyła się sprawa o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego, będącego podstawą egzekucji. Komornik zwrócił się do Sądu Wojewódzkiego o odpis wydanego w tej sprawie wyroku z dnia 7 czerwca 1995 r., z którego wynikało, że rozstrzygnięto o roszczeniu pomiędzy stronami oznaczonymi w sposób następujący: „z powództwa Agencji Rozwoju Regionalnego, S.A. w L, następcy prawnego Przedsiębiorstwa Realizacji Inwestycji - w likwidacji przeciwko Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu P. Leszka S.” Zdaniem Sądu Wojewódzkiego, dokument ten stanowił wystarczającą podstawę do stwierdzenia przez pozwanego komornika na podstawie art. 788 § 1 k.p.c. istnienia następstwa prawnego po zlikwidowanym dłużniku i do przeprowadzenia egzekucji z konta powodowej Agencji. Skoro działanie komornika było prawidłowe, skierowane przeciwko niemu i przeciwko Skarbowi Państwa roszczenie odszkodowawcze opierające się na treści art. 769 k.p.c. podlegało oddaleniu, mimo że w rzeczywistości powodowa Agencją nie jest następcą prawnym pierwotnego dłużnika. Jak się okazało, Wojewoda L, organ założycielski likwidowanego Przedsiębiorstwa dłużnika, przekazał protokołem z dnia 15 września 1994 r. powodowej Agencji mienie po zlikwidowanym Przedsiębiorstwie Realizacji Inwestycji w L., Komornik jednak - nie wiedząc o tym - opierał się na treści wyroku, z którego jednoznacznie wynikało istnienie następstwa prawnego. W tym stanie rzeczy tym bardziej bezpodstawne jest, zdaniem Sądu, roszczenie o zwrot wyegzekwowanej należności, skierowane przeciwko pozwanemu wierzycielowi, któremu komornik przekazał ją niezwłocznie, przed uchyleniem tej czynności komornika przez sąd egzekucyjny na skutek skargi powodowej Agencji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty