05.11.2001 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 5 listopada 2001 r. sygn. III SW 62/01

Państwowa Komisja Wyborcza jest związana prawomocnym postanowieniem o wpisie partii politycznej do ewidencji (art. 365 § 1 KPC).

Przewodniczący: SSN Zbigniew Myszka (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Jadwiga Skibińska-Adamowicz, SSN Maria Tyszel

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 5 listopada 2001 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy z protestu wyborczego Leszka B. przeciwko ważności wyborów do Sejmu RP

postanowił:

wydać opinię, że protest jest bezzasadny.

Uzasadnienie

Leszek B. wniósł protest wyborczy przeciwko ważności wyborów do Sejmu i Senatu RP z dnia 23 września 2001 r. na terenie całego kraju, opierając go na przepisach ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej „w związku z art. 78, 79, 80, 81, 82, 83, . W proteście podniósł zarzut popełnienia przestępstwa przeciwko wyborom, domagając się niezwłocznego zawiadomienia o tym Prokuratora Generalnego oraz podjęcia przez Sąd Najwyższy uchwały o nieważności wyborów i jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Jako uzasadnienie złożonego protestu przytoczył zawiadomienie „o zaistnieniu przestępstwa z art. 272 k.k. w związku z art. 273 k.k.”, które złożył jako prezes zarządu Stowarzyszenia Przeciwko Antypolonizmowi do Prokuratury Rejonowej W.-Ś., Prokuratury Okręgowej w W., Prokuratury Generalnej i Urzędu Ochrony Państwa. W ocenie składającego protest, w maju 2001 r. doszło w Sądzie Okręgowym w Warszawie w VII Wydziale Rejestrowym do „wyłudzenia postanowienia o rejestracji partii politycznej Liga Polskich Rodzin, na podstawie spreparowanych w tym celu dokumentów”. Postanowienie o rejestracji zostało złożone przez Ligę Polskich Rodzin w Państwowej Komisji Wyborczej, która podjęła uchwałę o przyjęciu zawiadomienia o zamiarze zgłoszenia kandydatów tej Partii na posłów i senatorów, umożliwiając „bezprawnie zarejestrowanemu” ugrupowaniu wzięcie udziału w wyborach parlamentarnych przeprowadzonych w dniu 23 września 2001 r. i osiągnięcie znacznego „bo prawie ośmioprocentowego wyniku, który ma zasadniczy wpływ na końcowy wynik wyborów”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty