05.07.2001 Ubezpieczenia

Uchwała SN z dnia 5 lipca 2001 r. sygn. III ZP 10/01

Przewodniczący SSN: Barbara Wagner

Sędziowie SN: Jerzy Kuźniar (sprawozdawca), Maria Tyszel

Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Prokuratury Krajowej Iwony Kaszczyszyn, w sprawie z wniosku Sylwii K. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w B. o rentę uczniowską po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym w dniu 5 lipca 2001 r. zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku postanowieniem z dnia 28 lutego 2001 r. [...] do rozstrzygnięcia w trybie art. 390 § 1 KPC

„Czy uprawniony do tzw. „renty uczniowskiej” przyznanej z mocy art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz.U. Nr 430, poz. 267 ze zm.) zachowuje prawo do tegoż świadczenia po dniu 1 stycznia 1999 r, w przypadku zmiany stopnia niezdolności do pracy z całkowitej na częściową ?”

podjął uchwałę:

Osoba uprawniona do renty przyznanej na podstawie art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz.U. Nr 40, poz. 267 ze zm.) nie zachowuje prawa do tego świadczenia w przypadku zmiany stopnia niezdolności do pracy z całkowitej na częściową, po dniu 1 stycznia 1999 r.

Uzasadnienie

Przedstawione zagadnienie prawne powstało na tle następującego stanu faktycznego:

Decyzją z dnia 27 maja 1999 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w B. wstrzymał wnioskodawczyni Sylwii K. prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, poczynając od dnia 1 lipca 1999 r, na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 152, poz. 1118 ze zm.), w związku z orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS, z którego wynika, że wnioskodawczyni nie jest całkowicie niezdolna do pracy. Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 18 kwietnia 2000r. oddalił odwołanie ustalając, że wnioskodawczyni od 1 stycznia 1996 r. pobierała tak zwaną rentę inwalidzką uczniowską w związku z zaliczeniem jej do II grupy inwalidów przed 16 rokiem życia i stwierdzeniem pogorszenia się stanu zdrowia w czasie uczęszczania do szkoły ponadpodstawowej. Termin badania kontrolnego ustalono na maj 1999 r. Lekarz orzecznik ZUS po badaniu stwierdził schorzenia trwające od dzieciństwa, które obecnie powodują jedynie niepełnosprawność wnioskodawczyni w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 czerwca 1996 r. nie zaś całkowitą niezdolność do pracy. Biegli sądowi lekarze: neurolog, internista-kardiolog, chirurg-ortopeda i psychiatra, z których opinii dowód Sąd dopuścił, stwierdzili u ubezpieczonej szereg schorzeń powstałych w dzieciństwie, które w istotnym stopniu ograniczają sprawność ustroju i istotnie upośledzają zdolność do wykonywania pracy zarobkowej, stanowiąc o jej trwałej częściowej niezdolności do pracy od daty wstrzymania świadczenia. W ocenie biegłych sądowych stan zdrowia badanej uległ poprawie w stosunku do stanu opisanego w orzeczeniu WKIZ.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty