Wyrok SN z dnia 28 czerwca 2001 r. sygn. I PKN 489/00

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę, jako przewidziana prawem czynność zmierzająca do zakończenia stosunku zobowiązaniowego, nie uzasadnia jego odpowiedzialności deliktowej.

Przewodniczący SSN Jadwiga Skibińska-Adamowicz

Sędziowie: SN Roman Kuczyński, SA Kazimierz Josiak (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2001 r. sprawy z powództwa Ireny S. przeciwko Samodzielnemu Publicznemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej w H. o przywrócenie do pracy i inne roszczenia, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie z dnia 28 grudnia 1999 r. [...]

oddalił kasację;

nie obciążył powódki kosztami postępowania kasacyjnego na rzecz strony pozwanej.

Uzasadnienie

Powódka Irena S. domagała się w pozwie z 9 września 1997r. przywrócenia jej do pracy w Zespole Opieki Zdrowotnej w H. na stanowisko pielęgniarki środowiskowej w Gminnym Ośrodku Zdrowia w D. oraz zasądzenia na jej rzecz wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.

W uzasadnieniu swoich żądań powódka twierdziła, że zwolniona została z pracy na podstawie art. 53 KP, chociaż przyczyną jej długotrwałej niezdolności do pracy była choroba zawodowa. Zdaniem powódki, decyzja pracodawcy naruszała przepisy prawa i zasady współżycia społecznego. W toku procesu pełnomocnik powódki, zgłosił jako ewentualne żądanie nakazania stronie pozwanej złożenia oświadczenia woli o ponownym nawiązaniu z powódką stosunku pracy zgodnie z art. 53 § 5 KP i zasądzenia odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za pracę pielęgniarki za okres piętnastu miesięcy. Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Hrubieszowie wyrokiem z dnia 8 października 1998 r. oddalił powództwo w całości. Uznał bowiem, że pracodawca miał prawo rozwiązać z powódką umowę o pracę bez wypowiedzenia w związku z jej niezdolnością do pracy wskutek choroby trwającej ponad 180 dni, zgodnie z art. 53 § 1 pkt 1 lit. b KP. Na podstawie opinii biegłego lekarza specjalisty medycyny pracy Sąd ustalił, że powódka nie odzyskała w ciągu sześciu miesięcy od zwolnienia z pracy zdolności do pracy odpowiadającej jej kwalifikacjom zawodowym. Dlatego przyjął, że nie mogła skutecznie domagać się nawiązania po raz wtóry stosunku pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty