Wyrok SN z dnia 13 grudnia 2001 r. sygn. III RN 153/00
Użyty w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 32, poz. 191 ze zm.) zwrot normatywny „gmina właściwa” oznacza gminę, do której w dniu wejścia w życie ustawy należały określone składniki mienia ogólnonarodowego (państwowego), a nie gminę miejsca położenia nieruchomości.
Przewodniczący SSN Kazimierz Jaśkowski
Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski, Andrzej Wasilewski (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2001 r. sprawy ze skargi Wójta Gminy L. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia 4 września 1998 r. [...] w przedmiocie odmowy komunalizacji nieruchomości, stanowiącej działkę [...] położonej w W. na skutek rewizji nadzwyczajnej Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 stycznia 2000 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa decyzją z dnia 4 września 1998 r. [...] utrzymała w mocy decyzję Wojewody S. z dnia 27 lipca 1998 r. w sprawie odmowy stwierdzenia nabycia przez Gminę L. prawa udziału we współwłasności nieruchomości (oznaczonej jako działka [...]) położonej w W. [...] w części odpowiadającej 152/855 całości tej nieruchomości. W uzasadnieniu tej decyzji Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa stwierdziła w szczególności, że w rozpoznawanej sprawie jest bezsporne, iż przedmiotowa nieruchomość położona jest na terenie W. i stanowiła ona własność Skarbu Państwa, a w posadowionym na tej nieruchomości budynku w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 32, poz. 191 ze zm.), czyli w dniu 27 maja 1990 r., część pomieszczeń tego budynku użytkowana była także przez Urząd Gminy L. Tym niemniej, Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa wskazała równocześnie na okoliczność, iż z jednej strony - „Gmina ta na podstawie umowy najmu z 15 października 1990 r. wynajęła swoje pomieszczenia Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w S., który ma tam siedzibę Obwodowej Komisji Lekarskiej”, a z drugiej strony - „Urząd Rejonowy w W. - działając w imieniu Skarbu Państwa zawarł umowę notarialną w dniu 26 listopada 1996 r. z Radą Miejską w W. o zamianie działek gruntu, w rezultacie której cała działka [...] przypadła Miastu W., które jest obecnie jej właścicielem”. Mając na uwadze to, iż dla rozstrzygnięcia rozpoznawanej sprawy zasadnicze znaczenie ma interpretacja użytego w art. 5 ust. 1 ustawy komunalizacyjnej pojęcia „właściwa gmina”, Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa stanęła na stanowisku, że „właściwa jest gmina położenia nieruchomości”. Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa stwierdziła także w uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia, że „przedmiotowa działka nie służy gminie L, która od lat wynajmuje ją Państwowemu Zakładowi Społecznemu odpłatnie, a zadania przez nią wykonywane w żaden sposób nie są związane z zadaniami gminy. Obecny stan faktyczny wskazuje na to, że działka ta przeszła na własność Miasta W., na terenie którego jest położona”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty