08.03.2001 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 8 marca 2001 r. sygn. III RN 135/00

Korzystający z procedury składu celnego odpowiada za dług celny powstały w następstwie bezprawnego usunięcia towaru spod dozoru celnego, choćby nie ponosił winy.

Przewodniczący SSN Andrzej Wasilewski

Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski (sprawozdawca), Andrzej Wróbel

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 8 marca 2001 r. sprawy ze skargi „E.I.C.” Spółki z o.o. w W. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 30 października 1998 r. [...] w przedmiocie wymiaru należności celnych, na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 grudnia 1999 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i oddalił skargę.

Uzasadnienie

Rewizja nadzwyczajna Ministra Sprawiedliwości nie zawiera zarzutów przeciwko podstawie faktycznej zaskarżonego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 grudnia 1999 r. Wyrokiem tym, na skutek skargi E.I.C. Spółki z o.o. w W., uchylona została decyzja Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 30 października 1998 r. utrzymująca w mocy wydaną w pierwszej instancji przez Dyrektora Urzędu Ceł w W. decyzję z dnia 24 czerwca 1998 r. ustalającą dłużników, w tym skarżącą Spółkę, oraz określającą kwotę długu celnego za określony towar usunięty spod dozoru celnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp