06.04.2001

Wyrok SN z dnia 6 kwietnia 2001 r. sygn. III RN 87/00

Rada gminy nie może określić w akcie prawa miejscowego, że dopuszczalne jest tajne głosowanie nad sprawą należącą do jej kompetencji.

Przewodniczący SSN Jerzy Kwaśniewski

Sędziowie SN: Andrzej Wasilewski, Andrzej Wróbel (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2001 r. sprawy ze skargi Barbary S. na uchwałę Rady Miejskiej w K. [...] w przedmiocie założenia publicznego Gimnazjum w K. na skutek rewizji nadzwyczajnej Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego-Ośrodka Zamiejscowego w Łodzi z dnia 24 sierpnia 1999 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu-Ośrodkowi Zamiejscowemu w Łodzi do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Rada Miejska w K. w dniu 11 marca 1999 r. podjęła w głosowaniu tajnym uchwałę [...] o założeniu gimnazjum publicznego w K. Uchwałę podjęto na podstawie art. 5 ust. 2 pkt 1, art. 58 ust. 1,2 i 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (jednolity tekst: Dz.U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 ze zm.), art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1999 r. Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego (Dz.U. Nr 12, poz. 96) i art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. h ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst: Dz.U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 ze zm.). Uchwałę tę zaskarżyła Barbara S., działająca w imieniu własnym i grupy mieszkańców Gminy K., podnosząc między innymi, że gimnazjum to powinno posiadać oddział w miejscowości N. z uwagi na trudności z dowozem niektórych dzieci i nieprzystosowanie proponowanej siedziby gimnazjum do przyjęcia przewidywanej liczby uczniów. Naczelny Sąd Administracyjny-Ośrodek Zamiejscowy w Łodzi wyrokiem z dnia 24 sierpnia 1999 r. [...] skargę oddalił. Sąd przyjął, iż zaskarżona uchwała nie narusza przepisów prawa regulujących tworzenie gimnazjów, zaś argumenty podnoszone przez skarżącą mają charakter słusznościowy. Wątpliwości rodziców co do uciążliwości dowozu dzieci do gimnazjum są zrozumiałe z punktu widzenia należytego wykonywania władzy rodzicielskiej, nie mogą jednak stanowić podstawy do stwierdzenia nieważności zaskarżonej uchwały. Odnosząc się do zarzutu, że zaskarżona uchwała narusza prawo, ponieważ podjęta została w głosowaniu tajnym, Sąd stwierdził, że § 24 ust. 2 Statutu gminy nie może być odczytywany jako zakaz przeprowadzania głosowań tajnych w innych przypadkach niż nakazuje to ustawa o samorządzie gminnym. Głosowanie tajne powinno być wyjątkiem od zasady jawności. Poza przypadkami, w których ustawa o samorządzie gminnym przewiduje głosowania tajne, mogą pojawić się inne uzasadnione przypadki, wymagające przeprowadzenia głosowania tajnego. Decyzja w tym przedmiocie powinna zostać podjęta w drodze głosowania. Wyłączenie możliwości podejmowania uchwał w głosowaniu tajnym, poza przewidzianymi w ustawie, byłoby niczym nieuzasadnionym ograniczeniem uprawnień organów samorządowych, jak i samych radnych. Sąd stwierdził, że przegłosowanie zaskarżonej uchwały w głosowaniu tajnym odbyło się bez naruszenia prawa, w zgodzie z ustawą o samorządzie gminnym oraz zgodnie ze statutem i regulaminem Rady Miejskiej w K.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty