24.09.2001 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 24 września 2001 r. sygn. II UKN 555/00

Okres wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym rodziców przez osobę, która nie ukończyła 16 lat, nie może być uwzględniony jako okres składkowy.

Przewodniczący SSN Beata Gudowska

Sędziowie SN: Krystyna Bednarczyk (sprawozdawca), Andrzej Wróbel

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 24 września 2001 r. sprawy z wniosku Kazimierza H. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w B.-B. o prawo do wcześniejszej emerytury, na skutek kasacji wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 17 lutego 2000 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 29 kwietnia 1998 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w B.-B. odmówił przyznania wnioskodawcy Kazimierzowi H. prawa do wcześniejszej emerytury wobec braku wymaganego 40-letniego okresu zatrudnienia.

Odwołanie wnioskodawcy od tej decyzji zostało oddalone wyrokiem Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 9 marca 1999 r. [...]. Sąd ustalił, że w decyzji organu rentowego został uwzględniony ponad 40-letni okres zatrudnienia na dzień rozwiązania stosunku pracy 31 grudnia 1997 r. Jednakże warunek do przyznania wcześniejszej emerytury określony w § 1 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 marca 1997 r. w sprawie zasad wcześniejszego przechodzenia na emeryturę pracowników zwalnianych z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (Dz.U. Nr 29, poz. 159) nie został spełniony, bowiem umowa o pracę nie została rozwiązana z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

W apelacji od tego wyroku wnioskodawca powołał się na dowody stwierdzające, że umowa o pracę została rozwiązana z powodu likwidacji stanowiska pracy.

Wyrokiem z dnia 17 lutego 2000 r. [...] Sąd Apelacyjny-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach oddalił apelację. Sąd Apelacyjny stwierdził, że uzasadnienie wyroku Sądu pierwszej instancji jest błędne i nie odpowiada stanowi faktycznemu sprawy. Jednak analiza dowodów przeprowadzonych w postępowaniu apelacyjnym wykazała, że wyrok oddalający odwołanie odpowiada prawu. Ze świadectwa pracy wynika, że umowa o pracę z wnioskodawcą została rozwiązana z dniem 31 lipca 1997 r. w warunkach określonych w art. 10 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (Dz.U. z 1990 r. Nr 40, poz. 19 ze zm.) Łączny okres zatrudnienia wnioskodawcy - okresy składkowe, nieskładkowe i okresy pracy w gospodarstwie rolnym - poczynając od ukończenia przez wnioskodawcę 16 lat do dnia rozwiązania umowy o pracę wynosi 38 lat 5 miesięcy i 29 dni. Nie jest możliwe uwzględnienie żądania zaliczenia okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców od ukończenia przez wnioskodawcę 14 lat, gdyż byłoby to sprzeczne z art. 5 pkt 3 ustawy z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 104, poz. 450 ze zm.). Okres do ukończenia 16 lat nie mógł być także zaliczony na podstawie art. 2 ust. 2 pkt 6 tej ustawy z powodu niemożności uzyskania pracy, gdyż przed osiągnięciem tego wieku wnioskodawca nie mógł być pracownikiem. Przepisy dekretu z dnia 2 sierpnia 1951 r. o pracy i szkoleniu zawodowym młodocianych w zakładach pracy (Dz.U. Nr 41, poz. 311 ze zm.) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 1952 r. w sprawie warunków przyjmowania do pracy w celu przyuczenia do zawodu i późniejszego zatrudnienia młodocianych, którzy ukończyli 14 rok życia i nie przekroczyli 16 roku życia (Dz.U. Nr 21, poz. 135) przewidują wyjątki od tej zasady jednak nie miał zastosowania, gdyż wnioskodawca nie zawarł umowy o naukę zawodu. Wykonywanie pracy górniczej pod ziemią przez okres 2 miesięcy i 6 dni nie daje wnioskodawcy dodatkowych uprawnień. W przypadku wnioskodawcy nie został spełniony warunek posiadania 40- letniego okresu zatrudnienia określony w § 1 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 marca 1997 r. w sprawie zasad wcześniejszego przechodzenia na emeryturę pracowników zwalnianych z pracy z przyczyn dotyczących zakładów pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty