Wyrok SN z dnia 5 września 2001 r. sygn. II UKN 541/00
Stopień uszczerbku na zdrowiu doznanego wskutek wypadku przy pracy, ustalony w procentach według tabeli norm uszczerbku stanowiącej załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy, Płacy i Spraw Socjalnych oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 17 października 1975 r. w sprawie zasad i trybu orzekania o uszczerbku na zdrowiu oraz wypłacania świadczeń z tytułu wypadków przy pracy, w drodze do pracy i z pracy oraz z tytułu chorób zawodowych (Dz.U. Nr 36, poz. 199), nie ulega zmniejszeniu w zależności od tego, w jakim zakresie do zaistnienia wypadku „przyczyniły się” wewnętrzne schorzenia poszkodowanego.
Przewodniczący SSN Teresa Romer
Sędziowie SN: Krystyna Bednarczyk, Beata Gudowska (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 5 września 2001 r. sprawy z powództwa Bogumiła K. przeciwko Zespołowi Szkół Ekonomicznych w W. o odszkodowanie, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 23 marca 2000 r. [...]
oddalił kasację,
zasądził od Zespołu Szkół Ekonomicznych w W. na rzecz powoda kwotę 1.160 zł (tysiąc sto sześćdziesiąt) tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Pracy-Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia ustalił, że Bogumił K. uległ w dniu 9 grudnia 1997 r. wypadkowi przy pracy w pozwanym Zespole Szkół Ekonomicznych w W. Sąd przyjął, że powód przebył zawał serca, do którego doszło na skutek silnego wzburzenia i stresu podczas pracy, nałożonego na wewnętrzne schorzenie układu krążenia, spowodowane wieloletnim nadciśnieniem tętniczym i miażdżycą tętnic wieńcowych. Sąd podzielił pogląd opinii biegłego kardiologa, według której zewnętrzne okoliczności pozostające w związku z pracą współprzyczyniły się do nastąpienia zawału w 30 %, więc stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem ustalił na 9 %, mimo że powypadkowy uszczerbek na zdrowiu zgodnie z tabelą wyniósł 30%. Stwierdził bowiem, że skoro zawał serca powoda nie był wyłącznie następstwem warunków i charakteru wykonywanej pracy, to skutkiem wypadku jest uszczerbek na zdrowiu określony jako „30 % z 30%”. Wyrokiem z dnia z dnia 4 stycznia 2000 r. Sąd Pracy zasądził na rzecz powoda kwotę 3.016,80 zł tytułem jednorazowego odszkodowania, odpowiadającą 9 % trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty