Wyrok SN z dnia 14 lutego 2001 r. sygn. I PKN 255/00
Przepis art. 52 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (jednolity tekst: Dz.U. z 1995 r. Nr 54, poz. 288 ze zm.) nie stanowi podstawy nawiązania z członkami zarządu spółdzielni stosunku pracy z powołania.
Przewodniczący SSN Teresa Flemming-Kulesza
Sędziowie: SN Józef Iwulski (sprawozdawca), SA Herbert Szurgacz.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 14 lutego 2001 r. sprawy z powództwa Jerzego B. przeciwko Syndykowi Masy Upadłości Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Ź." w P. o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Przemyślu z dnia 28 października 1999 r. [...]
oddalił kasację i zasądził od powoda na rzecz strony pozwanej koszty postępowania kasacyjnego w kwocie 450 zł (czterysta pięćdziesiąt).
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Przemyślu wyrokiem z dnia 30 kwietnia 1999 r. [...] oddalił powództwo Jerzego B. przeciwko Syndykowi Masy Upadłości Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Ź." w P. o przywrócenie do pracy. Sąd Rejonowy ustalił, że powód był zatrudniony w pozwanej Spółdzielni od 24 października 1968 r. na podstawie umowy o pracę. Na podstawie uchwały rady nadzorczej Spółdzielni z dnia 29 czerwca 1995 r. powód został wybrany prezesem i powierzono mu obowiązki jednoosobowego zarządu. W dniu 4 lutego 1998 r. ogłoszono upadłość Spółdzielni. Syndyk przeprowadził grupowe zwolnienia pracowników i w dniu 16 kwietnia 1998 r. wręczono powodowi wypowiedzenie umowy o pracę ze skutkiem rozwiązującym na dzień 31 lipca 1998 r. Sąd Rejonowy uznał, że na skutek ogłoszenia upadłości, zgodnie z art. 20 § 1 Prawa upadłościowego - rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 października 1934 r. (jednolity tekst: Dz.U. z 1991 r. Nr118, poz. 512 ze zm.) Spółdzielnia z mocy samego prawa utraciła zarząd oraz możność korzystania i rozporządzania majątkiem. Obowiązki te przejął syndyk. Zdaniem Sądu przepisy Prawa upadłościowego mają pierwszeństwo przed przepisami Prawa spółdzielczego. Syndyk był więc uprawniony do rozwiązania z powodem stosunku pracy. Zatrudnianie powoda na stanowisku kierownika zakładu pracy byłoby absurdalne i nielogiczne. Do czasu podjęcia decyzji przez radę nadzorczą Spółdzielni syndyk musiałby bowiem zatrudniać prezesa i płacić mu wynagrodzenie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty