Postanowienie SN z dnia 10 sierpnia 2001 r. sygn. I PKN 128/01
Przedstawienie okoliczności uzasadniających rozpoznanie kasacji (art. 3933 § 1 pkt 3 KPC) nie pozwala odrzucić kasacji, ale nie zapewnia przyjęcia jej do rozpoznania (art. 393 § 1 i 2 KPC).
Sędzia SN: Jadwiga Skibińska-Adamowicz.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 10 sierpnia 2001 r. sprawy z powództwa Zbigniewa P. przeciwko Ł. Regionalnej Kasie Chorych w Ł. o odszkodowanie, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 29 listopada 2000 r. [...]
odmówił przyjęcia kasacji do rozpoznania.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi wyrokiem z dnia 11 sierpnia 2000 r. oddalił powództwo Zbigniewa P. przeciwko Ł. Regionalnej Kasie Chorych w Ł. o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę. Ustalił, że powód, powołany na stanowisko dyrektora Ł. Regionalnej Kasy Chorych od dnia 1 stycznia 1999 r., został odwołany przez Radę tej Kasy pismem z dnia 9 listopada 1999 r. z uwagi na „oczywiste i rażące” naruszenie przepisów ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 ze zm.) oraz statutu Ł. Regionalnej Kasy Chorych. Naruszenie to polegało na niezgodnym z § 8 pkt 5 statutu dokonaniu zmian w regulaminie wynagradzania przez przyznanie dyrektorowi oraz członkom zarządu Kasy odpraw pieniężnych (co należy do wyłącznej kompetencji Rady), niepoinformowaniu Rady Kasy o wystąpieniu dnia 3 września 1999 r. do Sądu Rejestrowego w Łodzi o dokonanie zmian w statucie wprowadzonym przez Pełnomocnika Rządu i niepoinformowaniu tej Rady o wyniku postępowania przed Sądem Rejestrowym. Sąd Okręgowy podkreślił, że w myśl § 14 ust. 2 statutu Ł. Regionalnej Kasy Chorych, Rada Kasy może odwołać dyrektora w każdym czasie w przypadku oczywistego i rażącego naruszenia przepisów ustawy, statutu oraz regulaminu pracy zarządu. Zmiany w regulaminie wynagradzania wprowadzone przez powoda były korzystne dla samego powoda, gdyż sprowadzały się w istocie do uchylenia § 14 ust. 2 regulaminu przez wyłączenie możliwości pozbawienia dyrektora i członków zarządu Kasy prawa do odprawy pieniężnej w razie ich odwołania ze stanowiska. Postępowanie powoda było więc rażące, a to uzasadniałoby jego odwołanie. Jeżeli przy tym odwołanie to nastąpiło w sposób równoznaczny z wypowiedzeniem umowy o pracę (kończącym się z dniem 31 grudnia 1999 r.), brak było podstaw do zasądzenia odszkodowania. Stosownie bowiem do art. 70 § 2 w związku z art. 69 pkt 2 lit. b KP, odwołanie pracownika ze stanowiska ze skutkiem równoznacznym z wypowiedzeniem umowy o pracę wyłącza możliwość dochodzenia odszkodowania przewidzianego w razie wypowiedzenia umowy o pracę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty