01.02.2001 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 1 lutego 2001 r. sygn. I CKN 1128/98

Słowo "miss" użyte w nazwie konkursu piękności nie ma znamion odróżniających w rozumieniu art. 7 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz.U. Nr 5, poz. 17 ze zm.).

Przewodniczący: Sędzia SN Krzysztof Kołakowski

Sędziowie SN: Bronisław Czech, Tadeusz Domińczyk (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu w dniu 1 lutego 2001 r. na rozprawie sprawy z powództwa Biura „M.P.", spółki z o.o. w W. przeciwko „M.", spółce z o.o. w W. o nakazanie i zapłatę, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 22 października 1997 r.,

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Sąd Apelacyjny oddalił apelację powodowego Biura „M.P.", spółki z o.o. w W. od wyroku Sądu Wojewódzkiego w Warszawie z dnia 17 kwietnia 1997 r. oddalającego powództwo tego Biura przeciwko „M.", spółce z o.o. w W. o zaprzestanie działań naruszających wyłączne prawa powoda wynikające z rejestracji znaku towarowego, słowno-graficznego „miss", a ponadto żądanie zapłaty kwoty 2000 zł bądź wydanie korzyści majątkowych uzyskanych w następstwie dokonanych naruszeń. Sąd Apelacyjny podzielił ustalenia poczynione przez Sąd Wojewódzki i przyjął, że uczestnicy sporu prowadzą tego samego rodzaju działalność gospodarczą, organizując estradowe konkursy piękności. W przeciwieństwie do strony powodowej, strona pozwana nie korzysta z zarejestrowanego znaku towarowego, organizowane zaś imprezy opatruje nazwami, których składowym elementem jest słowo „miss". Przykładem takich praktyk pozwanej są przeprowadzone przez nią konkursy „Miss Warszawy ..." i „Miss Warszawy Nastolatek ...". W następstwie powstałego na tym tle sporu, i po rozpoznaniu wniosków strony pozwanej, dnia 24 października 1996 r. Urząd Patentowy wydał dwie decyzje oddalające, z których jedna dotyczyła żądania unieważnienia części zarejestrowanego na rzecz strony powodowej znaku towarowego, tj. słowa „miss", druga natomiast odnosiła się do żądania ustalenia, że między zarejestrowanym na rzecz strony powodowej znakiem towarowym a znakiem „Miss Warszawy" nie zachodzi podobieństwo grożące naruszeniem prawa z rejestracji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp