Postanowienie SN z dnia 4 października 2001 r. sygn. I CKN 402/00
Gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy z dnia 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz.U. Nr 32, poz. 140 ze zm.) następcy pozostającemu w ustroju wspólności majątkowej stanowi dorobek małżonków.
Sędzia SN Zbigniew Strus (przewodniczący)
Sędzia SN Iwona Koper (sprawozdawca)
Sędzia SA Krystyna Bilewicz
Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Antoniny G. przy uczestnictwie Mieczysława G. o podział majątku dorobkowego, po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej w dniu 4 października 2001 r., na rozprawie kasacji uczestnika postępowania od postanowienia Sądu Wojewódzkiego w Krośnie z dnia 24 listopada 1998 r.
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Zaskarżone postanowienie zapadło w następującym stanie faktycznym. Małżeństwo wnioskodawczyni Antoniny G. i uczestnika Mieczysława G. zawarte w dniu 11 października 1980 r. rozwiązane zostało przez rozwód wyrokiem Sadu Wojewódzkiego w Krośnie z dnia 16 grudnia 1996 r. Przez okres jego trwania małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej. Wspólnie z rodzicami uczestnika prowadzili gospodarstwo rolne o powierzchni 9,65 ha. Umową z dnia 25 marca 1982 r. sporządzoną przez Naczelnika Gminy w K. rodzice uczestnika Teresa i Stanisław G. przekazali synowi, na podstawie ustawy z dnia 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz.U. Nr 32, poz. 140 ze zm.) własność i posiadanie tego gospodarstwa. Na tej podstawie w prowadzonej dla przedmiotowej nieruchomości księdze wieczystej dokonany został wpis prawa własności na rzecz uczestnika.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty