Uchwała SN z dnia 21 marca 2000 r., sygn. I KZP 60/99
Przekazywanie informacji innych niż rozmowy telefoniczne, o których mowa w art. 241 kpk, oznacza nie mające charakteru rozmowy telefonicznej przesyłanie informacji za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej, tj. przez przewody, systemy radiowe, optyczne lub jakiekolwiek inne urządzenia wykorzystujące energię elektromagnetyczną.
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu, przekazanego na podstawie art. 441 § 1 kpk przez Sąd Apelacyjny w W., postanowieniem z dnia 17 grudnia 1999 r., zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:
Czy na podstawie art. 241 kpk możliwa jest kontrola oraz utrwalanie przy użyciu środków technicznych treści wszelkich przekazów informacji innych niż rozmowy telefoniczne, czy też wyłącznie takich przekazów informacji, które wprawdzie są inne niż rozmowy telefoniczne, ale odbywają się jedynie w sieci telekomunikacyjnej?
- uchwalił udzielić odpowiedzi jak wyżej.
Uzasadnienie
Zagadnienie prawne przedstawione w pytaniu prawnym Sądu Apelacyjnego w W. zrodziło się na tle następującego układu procesowego:
Sąd Okręgowy w R. postanowieniem z dnia 19 listopada 1999 r. nie uwzględnił wniosku Prokuratora Rejonowego w sprawie zarządzenia kontroli i utrwalenia treści rozmów prowadzonych w domu mieszkalnym.
Na to postanowienie złożył zażalenie Prokurator Rejonowy. Zarzucił obrazę art. 241 kpk, polegającą na przyjęciu, iż nie daje on podstawy do zarządzenia kontroli i utrwalania rozmów prowadzonych w domu mieszkalnym, podczas gdy jego właściwa interpretacja prowadzi do wniosku odmiennego. Zdaniem skarżącego, przepis ten bowiem rozszerza możliwość kontroli i utrwalania przy użyciu środków mechanicznych treści przekazów innych niż telefoniczne, na co wskazuje tytuł rozdziału 26 kpk.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty