23.08.2000 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 23 sierpnia 2000 r. sygn. II UKN 668/99

Prawo wdowy do renty rodzinnej po zmarłym inwalidzie wojennym nie zależy od tego, czy pobierał on przed śmiercią świadczenie pieniężne na podstawie ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (jednolity tekst: Dz.U. z 1983 r. Nr 13, poz. 68 ze zm.).

Przewodniczący SSN Barbara Wagner (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Beata Gudowska, Józef lwulski

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 23 sierpnia 2000 r. sprawy z wniosku Czesławy S. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w Z. o rentę rodzinną na skutek kasacji wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 22 września 1999 r. [...]

zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że zmienił wyrok Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku z dnia 12 maja 1999 r. [...] i zmieniając decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w Z. z dnia 12 lutego 1999 r. przyznał wnioskodawczyni Czesławie S. prawo do renty rodzinnej po zmarłym inwalidzie wojennym Janie S.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 22 września 1999 r. [...] oddalił apelację Czesławy S. od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku z dnia 12 maja 1999 r. [...], oddalającego odwołanie apelującej od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w Z. (z dnia 12 lutego 1999 r), odmawiającej prawa do renty rodzinnej po zmarłym inwalidzie wojennym Janie S.

Art. 24 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (jednolity tekst: Dz.U. z 1983 r. Nr 13, poz. 68 ze zm.),przewiduje prawo do renty rodzinnej po żołnierzach formacji wymienionych w art. 6, którzy polegli w walce z wrogiem lub zmarli wskutek następstw zranień, kontuzji i innych obrażeń lub chorób doznanych w okolicznościach wskazanych w art. 7, po osobach, które poległy w okolicznościach określonych w art. 8 lub zmarłych wskutek następstw zranień i kontuzji doznanych w tych okolicznościach oraz po zmarłym inwalidzie wojennym. Art. 6, 7 i 8 ustawy precyzują że inwalidą wojennym jest żołnierz lub osoba, która została zaliczona do jednej z grup inwalidztwa powstałego w związku z działaniami wojennymi w latach 1939 -1945 lub mającymi charakter wojennych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty