25.05.2000

Wyrok SN z dnia 25 maja 2000 r. sygn. I PKN 651/99

Przejście pracownika do nowego pracodawcy na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz.U. Nr 133, poz. 872 ze zm. - art. 52-54, art. 56, art. 57) nie powoduje zmiany rodzaju pracy.

Przewodniczący SSN Barbara Wagner

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera, Walerian Sanetra (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2000 r. sprawy z powództwa Marii F. przeciwko Starostwu Powiatowemu w J. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Przemyślu z dnia 23 czerwca 1999 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Przemyślu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

W imieniu powódki Marii F. wniesiona została kasacja od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Przemyślu z dnia 23 czerwca 1999 r. [...], którym oddalono jej apelację od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Jarosławiu z dnia 22 kwietnia 1999 r. [...].

Powódka domagała się uznania za bezskuteczne wypowiedzenia umowy o pracę z dnia 28 stycznia 1999 r. oraz zasądzenia na jej rzecz kosztów postępowania od pozwanego Starostwa Powiatowego w J. Według niej z dniem 1 stycznia 1999 r. w związku z reformą administracji publicznej stała się pracownikiem strony pozwanej i została zatrudniona w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Sąd Pracy oddalił jej powództwo o przywrócenie do pracy, ustalając, że powódka pracowała od 1 lipca 1990 r. w Wojewódzkim Zespole Pomocy Społecznej w P. i w związku z reformą ad­ministracji publicznej od dnia 1 stycznia 1999 r. stała się pracownikiem Starostwa Powiatowego w J. W dniu 28 stycznia 1999 r. otrzymała 3 miesięczne wypowiedze­nie umowy o pracę, którego okres skrócono do jednego miesiąca, tj. do 28 lutego 1999 r. W dniu 22 grudnia 1998 r. Rada Powiatu J. podjęła uchwałę [...], która w pa­ragrafie 69 stanowiła, że do jednostek organizacyjnych Powiatu należy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Centrum to na mocy uchwały [...] utworzono i nadano mu statut w dniu 31 marca 1999 r. Maria F. będąc pracownikiem Starostwa Powiatowego w J. nie miała określonego stanowiska pracy ani też pisemnego zakresu czynności, podobnie jak pozostali pracownicy. Wykonywała czynności zlecone ustnie przez Mieczysława K. oraz miała prowadzić sprawy bezdomnych, kombatantów itp. Sąd Pracy przyjął, że roszczenie powódki nie zasługuje na uwzględnienie, gdyż była ona pracownikiem Starostwa Powiatowego w J. nie zaś Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które było dopiero w fazie organizacji. Była jedną z osób, które otrzymały wypowiedzenie na skutek redukcji etatów, a spowodowane to było tym, że na skutek zmian w administracji publicznej „Starostwo Powiatowe zmuszone było przejąć większą ilość pracowników niż posiadało na powyższy cel środków finansowych”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty