20.07.2000

Wyrok SN z dnia 20 lipca 2000 r. sygn. I PKN 744/99

Sposób skorzystania przez pracodawcę z upoważnienia do wydania zakładowego aktu normatywnego nie podlega ocenie w świetle art. 8 KP. Kons­trukcja nadużycia prawa z art. 8 KP odnosi się do prawa podmiotowego o cha­rakterze cywilnym, a nie do prawa przewidzianego przez prawo administracyjne lub konstytucyjne.

Przewodniczący SSN Walerian Sanetra (autor uzasadnienia)

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera, Andrzej Kijowski (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 20 lipca 2000 r. sprawy z powództwa Rafała S. przeciwko Telewizji Polskiej SA w W. o wynagrodzenie, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach z dnia 19 sierpnia 1999 r. [...]

oddalił kasację;

zasądził od powoda na rzecz strony pozwanej kwotę 1125 zł (słownie złotych: jeden tysiąc sto dwadzieścia pięć) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjne­go.

Uzasadnienie

W imieniu powoda Rafała S. wniesiona została kasacja od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach z dnia 19 sierp­nia 1999 r. [...], którym oddalona została jego apelacja od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Katowicach z dnia 6 kwietnia 1999 r. [...].

Powód w pozwie skierowanym przeciwko Telewizji Polskiej SA w W. domagał się zasądzenia na jego rzecz nagrody z zysku za rok 1996 w wysokości 10.623,46 zł. W uzasadnieniu podał, że co prawda przekroczył limit wynagrodzeń, ale było to uza­sadnione „wydłużeniem emisji programu regionalnego, wyprodukowaniem ponadpla­nowych godzin programu regionalnego dla anten centralnych oraz zmianą planu ekonomiczno-finansowego”. Oddalając powództwo (wyrokiem z dnia 27 kwietnia 1998 r.) Sąd Pracy przyjął, że żadna z okoliczności powoływanych przez powoda, usprawiedliwiających w jego ocenie przekroczenie limitu wynagrodzeń, nie uzasad­nia wniosku, iż przekroczenie limitu wynagrodzeń było skutkiem zwiększenia zadań.

Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach wyro­kiem z dnia 20 sierpnia 1998 r. uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał do po­nownego rozpoznania. Po ponownym rozpoznaniu sprawy Sąd Pracy wyrokiem z dnia 6 kwietnia 1999 r. ponownie oddalił powództwo. Według jego ustaleń powód był pracownikiem pozwanej Spółki w okresie od 7 maja 1991 r. do 31 października 1997 r., pracując na stanowisku Dyrektora Oddziału TVP SA w K. Powodowi odmówiono nagrody z zysku za rok 1996, albowiem dopuścił do przekroczenia limitu wynagrodzeń. W oddziale TVP SA w K. doszło do przekroczenia limitu wynagrodzeń, co było spowodowane „wyprodukowaniem ponadplanowych godzin programu regionalnego dla anten ogólnopolskich, zmianą planu ekonomiczno-finansowego we wrześniu 1996 r. z mocą wsteczną od 1 stycznia 1996 r., emisją programu regionalnego przez całą dobę”. Sporne pozostawało, czy przekroczenie funduszu wynagrodzeń było spowodowane zwiększeniem zadań, na które jednostka organizacyjna nie otrzymała dodatkowych środków finansowych. Ta bowiem okoliczność w świetle regulaminu oznaczałaby zachowanie przez powoda prawa do nagrody (mimo przekroczenia li­mitu wynagrodzeń).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty