10.08.2000 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 10 sierpnia 2000 r. sygn. I PKN 769/99

Nieskuteczne są zgłoszone w kasacji zarzuty naruszenia prawa material­nego (art. 3931 pkt 1 KPC), które nie mają związku z oceną dopuszczalności drogi sądowej, gdy pozew został odrzucony na podstawie 199 § 1 pkt 1 KPC.

Przewodniczący SSN Jerzy Kwaśniewski

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera (sprawozdawca), Andrzej Wasilewski

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 10 sierpnia 2000 r. sprawy z po­wództwa Barbary K. przeciwko 1) Szkole Podstawowej nr 2 w D., 2) Kuratorium Oświaty w T. o uchylenie kary dyscyplinarnej, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie z dnia 2 września 1999 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Dębicy wyrokiem z 14 maja 1999 r. [...] odrzucił pozew Barbary K. przeciwko pozwanym Szkole Podstawowej nr 2 w D. i Kuratorium Oświaty w T. o ustalenie, że wymierzenie powódce kary dyscyplinarnej było niesku­teczne oraz bezzasadne.

Odrzucając pozew z powodu niedopuszczalności drogi sądowej (art. 199 § 1 pkt 1 KPC) Sąd Pracy odwołał się do poglądu prawnego wyrażonego w uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego z 8 października 1982 r., I PR 90/82 (OSNCP 1983 z. 5­6, poz. 85), zgodnie z którym sądy nie są powołane do badania zasadności decyzji dyscyplinarnych. Sąd Rejonowy stwierdził, że przepis art. 77 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. Nr 3, poz. 19 ze zm.) przewiduje możliwość wniesienia odwołania od prawomocnych orzeczeń odwoławczych komisji dys­cyplinarnych przy Ministrze Edukacji Narodowej do Sądu Najwyższego (a nie sądów powszechnych) w razie orzeczenia kary wydalenia z zawodu nauczycielskiego, taka zaś kara nie została powódce wymierzona (powódka została zwolniona z pracy). Oznacza to - zdaniem Sądu Rejonowego - że od orzeczenia innych, łagodniejszych kar dyscyplinarnych odwołanie do sądu powszechnego nie przysługuje. Ponieważ nie ma innego organu, który byłby właściwy do rozpoznania niniejszej sprawy, brak było podstaw do zastosowania art. 464 § 1 KPC.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty