Wyrok SN z dnia 11 maja 2000 r. sygn. III RN 160/99
Osoba, która pełniła służbę lub funkcję i była zatrudniona w strukturach Urzędu Bezpieczeństwa nie mogła zostać pozbawiona uprawnień kombatanckich wówczas, gdy dowiodła, że podczas zatrudnienia w tych strukturach wykonywała „wyłącznie zadania nie związane ze zwalczaniem organizacji oraz osób działających na rzecz suwerenności i niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej” (art. 21 ust. 3 pkt 2 w związku z art. 21 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, jednolity tekst: Dz.U. z 1997 r. Nr 142, poz. 950 ze zm. - w brzmieniu obowiązującym do dnia 8 października 1999 r.).
Przewodnicząc: SSN Andrzej Wasilewski (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski, Andrzej Wróbel
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2000 r. sprawy ze skargi Edwarda S. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie z dnia 2 lipca 1998 r. [...] w przedmiocie pozbawienia uprawnień kombatanckich, na skutek rewizji nadzwyczajnej Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego-Ośrodka Zamiejscowego w Szczecinie z dnia 15 kwietnia 1999 r. [...]
oddalił rewizję nadzwyczajną.
Uzasadnienie
Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie decyzją z dnia 2 lipca 1998 r., wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 127 § 3 KPA oraz art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. a w związku z art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (jednolity tekst: Dz.U. z1997 r. Nr 142, poz. 950 ze zm. - powoływanej nadal jako: ustawa o kombatantach), w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy, utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia 14 kwietnia 1998 r., mocą której skarżący - Edward S. został pozbawiony uprawnień kombatanckich. W uzasadnieniu tej decyzji podano, że skarżący otrzymał uprawnienia kombatanckie przyznane mu przez ZBoWiD z tytułu walki zbrojnej o utrwalenie władzy ludowej, co ustalono na podstawie pisma Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej województwa k. z dnia 29 października 1976 r. Domagając się ponownego rozpatrzenia sprawy, skarżący nie przedstawił takich nowych dowodów, które mogłyby uzasadniać zachowanie przez niego uprawnień na podstawie art. 21 ust. 3 ustawy o kombatantach, natomiast podnoszona przez niego okoliczność, że służył on w tzw. Niszczycielskich Batalionach, nie mogła mieć wpływu na zmianę decyzji o pozbawieniu go uprawnień.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty