Wyrok SN z dnia 26 stycznia 2000 r. sygn. III RN 121/99
Klasyfikacje wyrobów i usług, wydane na podstawie ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. Nr 88, poz. 439 ze zm.), są wiążące dla organu podatkowego w zakresie kwalifikowania danej czynności jako usługi w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Organ podatkowy nie jest natomiast związany dokonanymi przez organy statystyki państwowej ustaleniami na podstawie tych klasyfikacji co do charakteru prawnego czynności jako usługi.
Przewodniczący: SSN Andrzej Wróbel (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Walerian Sanetra, Andrzej Wasilewski
Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Prokuratury Krajowej Waldemara Grudzieckiego, po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2000 r. sprawy ze skargi A.P. Spółki z o.o. w S. na decyzję Izby Skarbowej w S. z dnia 27 listopada 1997 r. [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług, na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego-Ośrodka Zamiejscowego w Szczecinie z dnia 9 grudnia 1998 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu-Ośrodkowi Zamiejscowemu w Szczecinie do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Pierwszy Urząd Skarbowy w S. decyzją z dnia 31 lipca 1997 r. określił „A.P." Spółce z o.o. z siedzibą w S. zobowiązanie z tytułu podatku od towarów i usług za styczeń 1997 r. w kwocie 121.687,00 zł oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie w kwocie 39.242,10 zł. Organ podatkowy ustalił, że w dniu 20 stycznia 1996 r. pomiędzy „A.P." a „A.I." Z siedzibą w M.P. (USA) została zawarta umowa, zgodnie z którą „A. I." zleca, a „A.P." zobowiązuje się wykonać oprogramowanie komputerowe wirtualnego studia telewizyjnego E. oraz przenieść na „A.L" wszystkie autorskie prawa majątkowe do swobodnego i bez ograniczeń rozporządzania tym dziełem. W wyniku realizacji tej umowy „A.P." dokonała w styczniu 1997 r. sprzedaży na rzecz „A-L" powyższego oprogramowania. W ocenie organu podatkowego, wykonanie na zlecenie usługi polegającej na opracowaniu i wykonaniu oprogramowania wirtualnego studia telewizyjnego zgodnie z wymaganiami zleceniodawcy mieści się w podkategorii 72.20.32 Klasyfikacji Wyrobów i Usług „Usługi opracowywania oprogramowania na zamówienie klienta" i jako usługa podlega podatkowi od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty