28.03.2000 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 28 marca 2000 r. sygn. II UKN 439/99

Uzyskiwanie przez emeryta lub rencistę dochodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej nie zgłoszonej do ewidencji, mimo istnienia takiego obowiązku, uzasadnia zawieszenie lub zmniejszenie emerytury i renty z mocy art. 24 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji rent i emerytur, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 104, poz. 450 ze zm.).

Przewodniczący SSN Beata Gudowska

Sędziowie SN: Krystyna Bednarczyk (sprawozdawca), Jerzy Kuźniar

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 28 marca 2000 r. sprawy z wniosku Janiny J. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w Ł. o zwrot świadczenia, na skutek kasacji wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 13 maja 1999 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 10 marca 1998 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w Ł. zobowiązał wnioskodawczynię Janinę J. do zwrotu kwoty 9.253,28 zł jako nienależnie pobranej emerytury za 1996 r. z uwagi na to, że dochód uzyskany w 1996 r. uzasadniał zawieszenie emerytury.

Od tej decyzji wniosła odwołanie wnioskodawczyni zarzucając, że dochód osiągany z tytułu wykonywania umowy o dzieło nie stanowi podstawy do zawieszenia emerytury.

Wyrokiem z dnia 8 lutego 1999 r. [...] Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi oddalił odwołanie. Sąd ustalił, że wnioskodawczyni w 1996 r. prowadziła działalność gospodarczą w zakresie wykonywania usług geodezyjnych osiągając dochody przekraczające wyższą kwotę graniczną co uzasadniało zawieszenie emerytury z mocy art. 24 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 104 poz. 450 ze zm.).

Apelacja wnioskodawczyni od tego wyroku została oddalona wyrokiem Sądu Apelacyjnego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi z dnia 13 maja 1999 r. [...]. Sąd Apelacyjny przyjął za ustalone, że na podstawie umowy zawartej w dniu 22 marca 1996 r. między wnioskodawczynią a Miastem Ł. wnioskodawczyni przyjęła do wykonania prace związane z inwentaryzacją mienia Skarbu Państwa, stanowiącego przedmiot komunalizacji, zobowiązując się do wykonania zleconych prac etapami i przedłożenia rozliczenia całości zleconych prac. W umowie ustalono ceny za poszczególne czynności inwentaryzacyjne wskazując na ich powtarzalność. Podobne umowy, nazwane umowami o dzieło, określające kwotę rocznego przerobu, wnioskodawczyni zawierała w latach poprzednich i następnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty