Wyrok SN z dnia 2 lutego 2000 r. sygn. II UKN 351/99
Przepis art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (jednolity tekst: Dz.U. z 1983 r. Nr 30, poz. 144 ze zm.) nie uzależnia prawa do renty rodzinnej od tego, aby zgon pracownika był normalnym następstwem choroby zawodowej. Wystarcza, że choroba zawodowa pozostawała w splocie przyczyn, które spowodowały zgon.
Przewodniczący SSN Beata Gudowska (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Krystyna Bednarczyk, Teresa Romer
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 2 lutego 200 r. sprawy z wniosku Ryszardy B. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w L. o rentę rodzinną z tytułu choroby zawodowej, na skutek kasacji wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 16 grudnia 1998 r. [...].
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi orzeczenie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Państwowy Terenowy Inspektor Sanitarny decyzją z dnia 10 października 1996 r. stwierdził u Henryka B., pobierającego do dnia 29 listopada 1996 r. emeryturę górniczą chorobę zawodową w postaci pylicy płuc Henryk B. zmarł w dniu 29 listopada 1996 r. z powodu odoskrzelowego zapalenia, pylicy i rozedmy płuc oraz obrzęku mózgu.
Decyzją z dnia 6 lutego 1997 r. Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w L. odmówił przyznania Ryszardzie B. renty rodzinnej dla córek Magdaleny i Marty twierdząc, że zmiany pyliczne w niewielkim stopniu zaawansowania nie miały wpływu na zgon jej męża.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty