Wyrok SN z dnia 19 grudnia 2000 r. sygn. II UKN 155/00

Przy ustaleniu prawa do emerytury uwzględnia się okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia, świadczonej przed dniem 1 stycznia 1983 r. w wymiarze przekraczającym połowę pełnego wymiaru czasu pracy, także w czasie wakacji szkolnych (art. 10 ust. 3 w związku z art. 6 ust. 2 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Dz.U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.).

Przewodniczący SSN Krystyna Bednarczyk

Sędziowie SN: Beata Gudowska (sprawozdawca), Maria Tyszel

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2000 r. sprawy z wniosku Luby S. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w B. o zaliczenie okresu pracy w gospodarstwie rolnym i emeryturę, na skutek kasacji organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 12 stycznia 2000 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w B. odmówił Lubię S. przyznania emerytury na podstawie art. 29 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.), uznając za udowodnione 29 lat, 2 miesiące i 9 dni okresów ubezpieczenia. Nie uwzględnił okresu od dnia 15 kwietnia 1960 r. do dnia 30 listopada 1963 r., przyjąwszy, że równolegle z uczęszczaniem do Technikum Ekonomicznego w B. nie mogła pracować w gospodarstwie rolnym rodziców codziennie, co najmniej w wymiarze połowy powszechnie obowiązującego czasu pracy. Według ustaleń Sądu pierwszej instancji, opartych na zeznaniach przesłuchanych w sprawie świadków, stale i w wymiarze ponad 4 godzin dziennie ubezpieczona pracowała natomiast w tym gospodarstwie w czasie wakacji, czyli w okresach od dnia 25 czerwca do dnia 30 sierpnia w latach 1960-63. Okres ten uzupełnił staż ubezpieczenia do wymaganych 30 lat, przeto Sąd Okręgowy wyrokiem z dnia 29 października 1999 r. zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał Lubię S. emeryturę. Wyrokiem z dnia 12 stycznia 2000 r. Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił apelację Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przyjąwszy, w oparciu o ustalenia faktyczne Sądu pierwszej instancji, że wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym w wymiarze co najmniej połowy normy czasu pracy pozwala na uznanie jej za okres składkowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty