Wyrok SN z dnia 17 listopada 2000 r. sygn. II UKN 53/00
Prawo do zasiłku chorobowego nie jest uzależnione od tego, czy zakład służby zdrowia wystawił na właściwym formularzu zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby.
Przewodniczący SSN Teresa Romer (sprawozdawca)
Sędziowie SN Stefania Szymańska, Maria Tyszel
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2000 r. sprawy z wniosku Edwarda H. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w J. o zasiłek chorobowy, na skutek kasacji organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia 25 listopada 1999 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w J. decyzjąwydaną17 marca 1999 r. odmówił Edmundowi H. prawa do zasiłku chorobowego za okres od 20 listopada 1996 r. do 10 lutego 1997 r. W uzasadnieniu powołał się na niewłaściwe zaświadczenie lekarskie przedłożone przez wnioskodawcę. Mianowicie, zdaniem organu rentowego, podstawą wypłaty zasiłku chorobowego może być jedynie zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy oznaczone symbolem Mz L-4. Organ rentowy podał też, że żądanie wypłaty zasiłku chorobowego zgłoszone przez wnioskodawcę uległo przedawnieniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty