15.11.2000 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 15 listopada 2000 r. sygn. II UKN 39/00

Do okresów zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze mogą być wliczone także okresy zatrudnienia u prywatnych pracodawców na podstawie umów o pracę na czas określony.

Przewodniczący SSN Krystyna Bednarczyk

Sędziowie SN: Jerzy Kuźniar, Zbigniew Myszka (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2000 r. sprawy z wniosku Ryszarda Ś. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w O.W. o wcześniejszą emeryturę, na skutek kasacji wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 19 października 1999 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi wyrokiem z dnia 19 października 1999 r. oddalił apelację wnioskodawcy Ryszarda Ś. od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kaliszu z dnia 28 maja 1999 r. [...], oddalającego jego odwołanie od decyzji organu rentowego odmawiającej przyznania mu prawa do wcześniejszej emerytury na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. Nr 8, poz. 43 ze zm.). Organ rentowy uznał, że wnioskodawca nie udowodnił wymaganego 15 letniego okresu pracy w szczególnych warunkach, a jedynie 14 lat i 9 miesięcy. Do okresu tego rodzaju pracy organ rentowy nie uwzględnił okresu zatrudnienia od 15 września 1998 r. do 31 grudnia 1998 r., gdyż o pracy w szczególnych warunkach zaświadczył pracodawca nieuprawniony do wydawania tego rodzaju zaświadczeń. Wnioskodawca (urodzony 29 września 1938 r.) prowadził na podstawie umowy agencyjnej punkt skupu skór i surowców wtórnych do dnia 31 grudnia 1991 r. W okresie od 1 stycznia 1992 r. do 30 września 1997 r. prowadził działalność gospodarczą a od 4 listopada 1997 r. pobierał zasiłek przedemerytalny. W dniu 15 września 1998 r. wnioskodawca zawarł ze swoim synem umowę o pracę na stanowisku suwnicowego (nie mając do tego przygotowania zawodowego) w celu dopracowania brakującego do 15 lat okresu pracy w szczególnych warunkach. W prowadzonym przez syna Zakładzie Budowy Kotłów „B.-K.” w P. są dwie suwnice, używane w zależności od potrzeb przez około 3-4 godzin w ciągu całego dnia pracy. Wnioskodawca, pracujący w godzinach od 7 do 15, w pozostałym czasie pracy wykonywał inne prace, „coś załatwiał, dopilnował, obsługiwał klientów, pomagał przy pracach spawalniczych”. Jego wynagrodzenie wynosiło 450 zł netto i nie obejmowało dodatku za pracę w warunkach szkodliwych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty