Wyrok SN z dnia 21 grudnia 2000 r. sygn. II CKN 337/00
Przepis art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. - Prawo bankowe (jedn. tekst: Dz.U. z 1992 r. Nr 72, poz. 359 ze zm.) nie dopuszczał wydania bankowego tytułu wykonawczego w odniesieniu do zobowiązań, których istnienie wymagało ustaleń wykraczających poza treść przewidzianych w tym przepisie dokumentów.
Przewodniczący: Sędzia SN Tadeusz Domińczyk
Sędziowie SN: Mirosława Wysocka (sprawozdawca), Kazimierz Zawada
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2000 r. na rozprawie sprawy z powództwa Leszka S. przeciwko Powszechnej Kasie Oszczędności, Bankowi Państwowemu, Oddziałowi Regionalnemu w P. o umorzenie egzekucji, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 5 marca 1998 r.,
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Poznaniu do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 5 marca 1998 r. Sąd Apelacyjny w Poznaniu oddalił apelację Leszka S. od wyroku Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu, którym Sąd ten oddalił jego powództwo przeciwko Powszechnej Kasie Oszczędności, Bankowi Państwowemu Oddział Regionalny w P. o umorzenie egzekucji.
Egzekucja wszczęta została zgodnie z tytułem wykonawczym wystawionym na podstawie obowiązującego w dacie wystawienia art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. - Prawo bankowe (jedn. tekst: Dz.U. 1992 r. Nr 72, poz. 359 ze zm. - dalej „Pr.bank.”). W ocenie Sądu, powód nie wykazał, aby tytuł wykonawczy wystawiony został z naruszeniem wymienionego przepisu ani nie wykazał przesłanki umorzenia egzekucji z art. 53 ust. 3, czyli nieistnienia wierzytelności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty