Wyrok SN z dnia 11 lutego 1999 r. sygn. III ZP 39/98
Kwoty uiszczonych przez pracodawcę z funduszu płac składek z tytułu zawartych umów w ramach grupowego ubezpieczenia na życie pracowników, jako świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika na rzecz towarzystw ubezpieczeń osobowych, były przed dniem 9 lipca 1998 r. dochodem pracowników z pracy, od którego pracodawcy byli obowiązani opłacić składki na ubezpieczenie społeczne.
Przewodniczący: SSN Andrzej Kijowski
Sędziowie SN: Zbigniew Myszka (sprawozdawca), Maria Tyszel
Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Prokuratury Krajowej Iwony Kaszczyszyn, po rozpoznaniu w dniu 11 lutego 1999 r. sprawy z wniosku Hurtowni Farmaceutycznej „A. LTD” Spółka z o.o. w L. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w L. o zapłatę składek na ubezpieczenie społeczne, na skutek apelacji Hurtowni Farmaceutycznej „A. LTD” Spółki z o.o. w L. od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie z dnia 29 maja 1998 r. [...]
oddalił apelację.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie postanowieniem z dnia 19 listopada 1998 r. przedstawił Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia w trybie art. 390 § 1KPC zagadnienie prawne o następującej treści - „Czy świadczenie wypłacone pracownikowi bądź jego rodzinie, w razie śmierci pracownika, z tytułu umowy grupowego ubezpieczenia na wypadek śmierci i dożycia „Typ Kapitał”, zawartej przez pracodawcę z Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń na Życie Spółką Akcyjną, stanowi dochód pracownika w rozumieniu § 7 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1990 r. w sprawie wysokości i podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, zgłaszania do ubezpieczenia społecznego oraz rozliczania składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego (jednolity tekst: Dz.U. Nr 68 z 1993 r. z późn. zm.)?”. Zagadnienie to wyłoniło się w następującym stanie faktycznym sprawy. W dniu 5 marca 1996 r. wnioskodawca „A. LTD”, Spółka z o.o., Hurtownia Farmaceutyczna z siedzibą w L. zawarła z Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń na Życie S.A.-Inspektoratem w L. umowę grupowego ubezpieczenia 32 pracowników Spółki. Umowę zawarto na jeden rok na podstawie ogólnych warunków grupowego ubezpieczenia na wypadek śmierci i dożycia „Typ Kapitał” wariant A, a ubezpieczający pracodawca opłacił pieniędzmi pochodzącymi z funduszu płac składkę z góry za cały okres ubezpieczenia wszystkich ubezpieczonych pracowników. Z tytułu zawartej umowy ubezpieczyciel wypłacał ubezpieczonemu 100% określonej w polisie sumy ubezpieczenia po dożyciu przezeń do końca okresu ubezpieczenia, a w razie jego śmierci tę samą kwotę - uposażonemu. Natomiast w razie rezygnacji ubezpieczonego z tego ubezpieczenia, która mogła nastąpić nawet w terminie 2 tygodni od zawarcia umowy ubezpieczenia, otrzymywał on zwrot 85% wpłaconej składki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty