Wyrok SN z dnia 18 sierpnia 1999 r. sygn. II UKN 91/99

Umowa o pracę na czas nie określony, zawarta w sytuacji, gdy pracownik w ramach prac interwencyjnych podjął pracę na podstawie umowy na czas określony (na 5 miesięcy), rozwiązana z przyczyn leżących rzekomo po stronie pracodawcy z dniem 31 grudnia 1997 r. po 3 miesiącach pracy wnioskodawcy, który z tego tytułu domagał się prawa do wcześniejszej emerytury - przy równoczesnej rezygnacji przez pracodawcę z refundacji wynagrodzenia i składki na ubezpieczenie społeczne - może być uznana za pozorną.

Przewodniczący: SSN Teresa Romer (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Beata Gudowska, Jerzy Kuźniar

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 18 sierpnia 1999 r. sprawy Romualda B. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w B. o wcześniejszą emeryturę, na skutek kasacji wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 30 grudnia 1998 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Romuald B. odwołał się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w S. z dnia 15 stycznia 1998 r., odmawiającej mu przyznania prawa do wcześniejszej emerytury. W ocenie organu rentowego, wnioskodawca podjął zatrudnienie jedynie w celu uzyskania uprawnień do wcześniejszej emerytury. Odpowiadając na odwołanie Romualda B., organ rentowy wyjaśnił, że decyzją z dnia 25 marca 1998 r. w wyniku ponownego rozpoznania wniosku, powtórnie odmówił wnioskodawcy prawa do wcześniejszej emerytury. Zdaniem ZUS, rozporządzenie z dnia 25 marca 1997 r. w sprawie zasad wcześniejszego przechodzenia na emeryturę pracowników zwalnianych z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (Dz.U. Nr 29, poz. 159), na które powołuje się wnioskodawca, nie ma zastosowania, albowiem dnia 1 stycznia1998 r. straciło moc obowiązującą. Z kontroli przeprowadzonej przez organ rentowy wynika, że Romuald B. pracował w PH „B.” na podstawie umowy na czas określony od 1 września 1997 r. do 28 lutego 1998 r. Romuald B. domagał się przed Sądem uchylenia decyzji i przyznania mu prawa do wcześniejszej emerytury. Podał, że umowa zawarta z Rejonowym Urzędem Pracy dnia 1 września 1997 r, w wyniku której nawiązano z nim stosunek pracy, była umową na czas określony. U pracodawcy zawarł umowę o pracę na czas nie określony, w pełnym wymiarze czasu pracy, za wynagrodzeniem niższym, niż wynikało to z umowy o pracę na czas określony i ta umowa, zdaniem wnioskodawcy, uległa rozwiązaniu z przyczyn dotyczących pracodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty