09.04.1999 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 9 kwietnia 1999 r. sygn. III RN 185/98

W przypadku odprawy celnej czasowej dwuletni termin przedawnienia wymiaru należności celnych rozpoczyna się z upływem ustalonego terminu wywozu za granicę towaru będącego przedmiotem czasowego przywozu.

Przewodniczący: SSN Kazimierz Jaśkowski

Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski (sprawozdawca), Andrzej Wasilewski.

Sąd Najwyższy, przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Waldemara Grudzieckiego, po rozpoznaniu w dniu 9 kwietnia 1999 r. sprawy ze skargi Barbary K. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł w W. z dnia 30 kwietnia 1996 r. [...] w przedmiocie wymiaru cła, na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego-Ośrodka Zamiejscowego w Gdańsku z dnia 6 lutego 1998 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu-Ośrodkowi Zamiejscowemu w Gdańsku do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Zaskarżonym rewizją nadzwyczajną Ministra Sprawiedliwości wyrokiem z dnia 6 lutego 1998 r. Naczelny Sąd Administracyjny-Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku stwierdził nieważność decyzji Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 30 kwietnia 1996 r. oraz poprzedzającej ją decyzji Dyrektora Urzędu Celnego w G. z dnia 22 kwietnia 1995 r. uznającej odprawę celną czasową z dnia 25 listopada 1992 r. należącego do Barbary K. towaru (tkanin i dodatków krawieckich) za odprawę celną ostateczną i wymierzającej należności celne w łącznej kwocie 7.455,00 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp