07.07.1999 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 7 lipca 1999 r. sygn. III RN 26/99

W wyniku upływu terminu określonego w art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (jednolity tekst: Dz.U. z 1995 r. Nr 57, poz. 299; w brzmieniu ustalonym art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 kwietnia 1996 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, Dz.U. Nr 59, poz. 268) użytkowanie nieruchomości wygasa z mocy prawa (art. 16 ust. 2 i 3 tej ustawy), a właściwy organ powinien wydać decyzję stwierdzającą wygaśnięcie decyzji stanowiących tytuł użytkowania nieruchomości (art. 162 § 1 pkt 1 i § 3 KPA) oraz o przekazaniu mienia do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Przewodniczący: SSN Jerzy Kwaśniewski

Sędziowie SN: Andrzej Wasilewski (sprawozdawca), Andrzej Wróbel

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 7 lipca 1999 r. sprawy ze skargi Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w P. na decyzję Wojewody W. z dnia 19 marca 1998 r. [...] w przedmiocie użytkowania nieruchomości, na skutek rewizji nadzwyczajnej Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 września 1998 r. [...]

1. uchyIił zaskarżony wyrok w punkcie pierwszym.

2. stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji Wojewody W. z dnia 19 marca 1998 r. oraz poprzedzającej ją decyzji Kierownika Urzędu Rejonowego w P. [...] z dnia 21 maja 1997 r. stwierdzającej wygaszenie użytkowania.

Uzasadnienie

Kierownik Urzędu Rejonowego w P. decyzją z dnia 21 maja 1997 r. wydaną na podstawie art. 16 ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw(jednolity tekst: Dz.U. z 1995 r. Nr 57, poz. 299 - powoływanej nadal jako: ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi) stwierdził wygaśnięcie użytkowania przez Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną w P. nieruchomości rolnych stanowiących własność Skarbu Państwa o łącznej powierzchni 36,03 ha, obejmującą wymienione w niej działki gruntu o różnych numerach ewidencyjnych, a położone na terenie gminy P. W wyniku odwołania Spółdzielni, Wojewoda W. decyzją z dnia 19 marca 1998 r. uchylił powyższą decyzję w części i stwierdził wygaśnięcie użytkowania przez Spółdzielnię jedynie nieruchomości rolnych o powierzchni 34,36 ha oraz przekazał je do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, a także określił sposób ich faktycznego przekazania protokołem zdawczo-odbiorczym; równocześnie Wojewoda przyjął w swej decyzji, że dwie spośród działek (o łącznej powierzchni 1,67 ha), których dotyczyła decyzja organu pierwszej instancji, a które obejmowały teren oczyszczalni ścieków i zbiornika wodnego oraz drogi dojazdowej do oczyszczalni, nie mają charakteru rolnego (co potwierdza także ich przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy P.) oraz zostały już wcześniej skomunalizowane na rzecz gminy P. na mocy decyzji Wojewody W. z dnia 17 marca 1998 r. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w P. w skardze do Naczelnego Sądu Administracyjnego wniosła o uchylenie decyzji Wojewody W., zarzucając, że Wojewoda nie wziął pod uwagę zmiany art. 16 ust. 2 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami w wyniku wejścia w życie art. 17a ust. 2 tej ustawy. Ponadto w skardze podniesiono, że Wojewoda nie uzasadnił dlaczego dwóch spośród działek nie uważa za działki rolnicze, pomimo że budowle na jednej z nich wzniesione zostały dla potrzeb gospodarstwa rolnego skarżącej i z tego powodu, nie należało do czasu rozstrzygnięcia tej kwestii podejmować decyzji komunalizacyjnej dotyczącej obu działek. Następnie, w odrębnym piśmie procesowym uzupełniającym skargę, strona skarżąca wniosła o stwierdzenie nieważności zaskarżonej decyzji Wojewody, ponieważ jej zdaniem do końca 1997 r. nie było dopuszczalne stwierdzenie przez Wojewodę wygaśnięcia prawa użytkowania spornych nieruchomości, a to z uwagi na uregulowania prawne jakie w tym zakresie wynikały z art. 16 ust. 1 - ust. 3 oraz art. 17 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi. Wojewoda W. w odpowiedzi na skargę wniósł ojej oddalenie, wskazując przy tym, że oczyszczalnię ścieków wybudowano także ze względu na potrzebę obsługi sąsiadującej ze Spółdzielnią gminy P., a rozliczenie nakładów z tego tytułu nastąpić ma w odrębnym postępowaniu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty