Wyrok SN z dnia 30 czerwca 1999 r. sygn. II UKN 21/99

Wyrażenie "potrzebne wskazówki" użyte w art. 5 KPC oznacza takie wskazówki sądu, bez których strona nie mająca pomocy prawnej ze strony profesjonalnego pełnomocnika procesowego pozbawiona byłaby wpływu na toczący się proces i nie mogła zrealizować swoich uprawnień.

Przewodniczący: SSN Beata Gudowska

Sędziowie SN: Jerzy Kuźniar, Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 1999 r. sprawy z wniosku Marka W. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w G. o rentę inwalidzką z tytułu choroby zawodowej, na skutek kasacji wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 13 października 1998 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku z siedzibą w Gdyni wyrokiem z dnia 7 maja 1998 r. oddalił odwołanie Marka W. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w G. z dnia 26 sierpnia 1997 r. wstrzymującej z dniem 1 września 1997 r. dalszą wypłatę renty inwalidzkiej według III grupy inwalidów z tytułu choroby zawodowej. Ustalił, że decyzją z dnia 25 czerwca 1993 r. organ rentowy przyznał wnioskodawcy wymienioną wyżej rentę z powodu rozpoznania u niego choroby zawodowej w postaci dychawicy oskrzelowej, która ograniczyła jego zdolność do pracy w stopniu powodującym inwalidztwo odpowiadające III grupie inwalidów. Jednak w wyniku kontrolnego badania wnioskodawcy w dniu 18 czerwca 1997 r. przez Obwodową Komisję Lekarską do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia w G. oraz w dniu 30 czerwca 1997 r. przez Wojewódzką Komisję do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia w G. okazało się, że stwierdzony stan zdrowia wnioskodawcy nie kwalifikuje go do żadnej grupy inwalidów z tytułu choroby zawodowej. Istnieje natomiast u niego inwalidztwo III grupy z ogólnego stanu zdrowia. W związku z tym organ rentowy wstrzymał dalszą wypłatę renty inwalidzkiej z tytułu choroby zawodowej od dnia 1 września 1997 r. Trafność oceny stanu zdrowia potwierdzili biegli lekarze. Dowód z ich opinii przeprowadził Sąd Wojewódzki, uznając, że jest niezbędny dla rozstrzygnięcia sprawy. Biegli stwierdzili, że u wnioskodawcy występuje: astma oskrzelowa bez cech niedomogi oddechowej, zmiany zwyrodnieniowe stawów kolanowych oraz stan po zabiegu metodą ortroskopową z usunięciem części łękotki przyśrodkowej z oczyszczeniem powierzchni kolanowych stawu kolanowego lewego bez ograniczenia funkcji ruchowej tego stawu. Na podstawie powyższego rozpoznania lekarze biegli uznali, że „nie nastąpiło pogorszenie w stanie zdrowia i brak inwalidztwa zawodowego", zaś Sąd Wojewódzki, przyjmując tę opinię jako miarodajną dla rozstrzygnięcia sprawy, oddalił odwołanie wnioskodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty