15.10.1999 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 15 października 1999 r. sygn. I PKN 325/99

Jeżeli sąd pierwszej instancji nie oddalił żadnego ze zgłoszonych roszczeń o przywrócenie do pracy ewentualnie o nakazanie dopuszczenia do pracy i wydał wyrok ustalający istnienie stosunku pracy, a następnie, przy braku wniosku powoda o uzupełnienie wyroku, w uwzględnieniu apelacji pozwanego pracodawcy, sąd drugiej instancji zasądził odszkodowanie w związku z wadliwym rozwiązaniem stosunku pracy, to kasacja powoda zmierzająca do uzyskania orzeczenia przywracającego do pracy jest niedopuszczalna jako złożona od nieistniejącego orzeczenia.

Przewodniczący: SSN Teresa Flemming-Kulesza

Sędziowie SN: Józef lwulski (sprawozdawca), Zbigniew Myszka.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 15 października 1999 r. sprawy z powództwa Kazimierza M. przeciwko Lasom Państwowym Nadleśnictwu G. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu z dnia 3 grudnia 1998 r. [...]

postanowił:

odrzucić kasację.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 listopada 1996 r, Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Koninie oddalił powództwo Kazimierza M. przeciwko Lasom Państwowym-Nadleśnictwu G. o przywrócenie do pracy ewentualnie o nakazanie dopuszczenia do pracy. Sąd Rejonowy ustalił, że powód był zatrudniony na stanowisku leśniczego Leśnictwa B.K. W dniu 25 kwietnia 1995 r. został odwołany z tego stanowiska. Jego powództwo o przywrócenie do pracy prawomocnie oddalono. Okres wypowiedzenia, z którym równoznaczne było odwołanie ze stanowiska, rozpoczął się 1 lutego 1996 r. i zakończył 30 kwietnia 1996 r. Po tej dacie powód chciał podjąć pracę na stanowisku podleśni-czego. Strona pozwana jednak nie dopuściła go do tej pracy. Strona pozwana uważała, że stosunek pracy z powodem rozwiązał się w wyniku odwołania. Pismo odwołujące zawierało wprawdzie propozycję zatrudnienia na stanowisku podleśniczego, jednak powód odmówił jej przyjęcia. Według Sądu Rejonowego, po upływie okresu wypowiedzenia nie został z powodem nawiązany nowy stosunek pracy. Z faktu zaproponowania powodowi nowych warunków pracy w odwołaniu nie można wywodzić żadnych skutków prawnych, gdyż wypowiedzenie warunków pracy i płacy pracownikowi zatrudnionemu na podstawie powołania było niedopuszczalne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty