01.07.1999 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 1 lipca 1999 r. sygn. I PKN 143/99

Przepis z art. 203 Kodeksu handlowego nie ma zastosowania do jednostronnych czynności prawnych rozwiązujących umowę o pracę z członkami zarządu spółki.

Przewodniczący: SSN Józef lwulski

Sędziowie SN: Zbigniew Myszka, Walerian Sanetra (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu dniu 1 lipca 1999 r. sprawy z powództwa Romana G. przeciwko 1. Fabryce Łożysk Tocznych „I.” S.A. w K., 2. „I.” - Zakładowi Usług Socjalnych Sp. z o.o. w K. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji „I.” Zakładu Usług Socjalnych Sp. z o.o. w K. od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach z dnia 24 czerwca 1998 r. [...]

oddalił kasację i zasądził od pozwanej „I.” - Zakładu Usług Socjalnych Spółki z o.o. w K. na rzecz powoda kwotę 500 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Pozwana „I.” Zakład Usług Socjalnych Spółka z o.o. w K. wniosła kasację od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach z dnia 24 czerwca 1998 r. [...], którym Sąd ten częściowo zmienił zaskarżony apelacją przez powoda Romana G. wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy z dnia 17 marca 1998 r. [...].

Sąd Pracy oddalił powództwo Romana G. skierowane przeciwko Fabryce Łożysk Tocznych „I.” S.A. w K. i „I.” Zakładowi Usług Socjalnych Spółka z o.o. w K. o przywrócenie do pracy. Z jego ustaleń wynika, że Fabryka Łożysk Tocznych „I.” S.A. w K. aktem notarialnym z dnia 27 sierpnia 1993 r. utworzyła „I.” Zakład Usług Socjalnych Spółkę z o.o. w K., której jest jedynym udziałowcem. Zgodnie z art. 10 ust. 10 lit. a umowy spółki powoływanie i odwoływanie każdego członka zarządu oraz członków komisji rewizyjnej zastrzeżono do kompetencji zgromadzenia wspólników, którego funkcję do czasu rozszerzenia grona wspólników pełni zarząd Fabryki Łożysk Tocznych „I.” SA (art. 10 ust. 12 umowy spółki). Uchwałą [...] z dnia 12 maja 1994 r. zgromadzenie wspólników ustanowiło dwuosobowy zarząd „I.” Zakład Usług Socjalnych Spółki z o.o. i powołało powoda na stanowisko wiceprezesa zarządu. Po wizytacji kolonii letnich zorganizowanych w 1997 r. przez „I.” Zakład Usług Socjalnych (pozwanego ad. 2) nadzwyczajne zgromadzenie wspólników w dniu 18 sierpnia 1997 r. odwołało z tym dniem powoda ze stanowiska wiceprezesa zarządu „I.” Zakład Usług Socjalnych. W związku z odwołaniem ze stanowiska, Romanowi G. doręczono pismo, że odwołanie jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę z zachowaniem ustawowego okresu trzech miesięcy od dnia 1 września do 30 listopada 1997 r. Pismo zawierało pouczenie o prawie wniesienia odwołania do sądu w terminie 7 dni od dnia doręczenia pisma. Sąd pierwszej instancji uznał, że powództwo nie jest zasadne, gdyż zgodnie z art. 70 KP pracownik powołany na stanowisko może być w każdym czasie odwołany przez organ, który go powołał, zaś takie odwołanie jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę. Zdaniem tego Sądu, Zarząd Fabryki Łożysk Tocznych (pozwanego ad. 1), działając na mocy umocowania wynikającego z umowy spółki, był upoważniony do podjęcia uchwały [...], natomiast nie występował jako pracodawca powoda w rozumieniu art. 3 KP, dlatego powództwo w stosunku do tej Fabryki jest bezzasadne. Powód w terminie wskazanym w piśmie z 18 sierpnia 1997 r. nie złożył odwołania od decyzji, co według Sądu Pracy rodzi konieczność oddalenia powództwa w stosunku do „I.” Zakładu Usług Socjalnych (pozwanej ad. 2).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty