19.03.1998 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 19 marca 1998 r. sygn. I PKN 556/97

Uspołeczniony zakład pracy (np. szkoła publiczna) jest obowiązany do aktywnej dbałości o emerytalno-rentowe interesy pracownika, a niewykonanie lub nienależyte wykonanie tego obowiązku umożliwia pracownikowi żądanie stosownego przedłużenia stosunku pracy, niezależnie od wynagrodzenia wyrządzonej mu przez pracodawcę szkody majątkowej na podstawie przepisów prawa cywilnego (art. 96 ust. 1 i 2 oraz art. 97 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, Dz.U. Nr 40, poz. 267 ze zm. w związku z art. 471 i następne KC).

Przewodniczący SSN: Walerian Sanetra

Sędziowie SN Andrzej Kijowski (sprawozdawca), Zbigniew Myszka

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 19 marca 1998 r. sprawy z powództwa Zofii Ł. przeciwko Zespołowi Szkół Ogólnokształcących w S. o zapłatę, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Koszalinie z dnia 2 października 1997 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Wojewódzkiemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Koszalinie do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Szczecinku wyrokiem z dnia 12 czerwca 1997 r. [...] oddalił powództwo Zofii Ł., domagającej się od pozwanego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w S. odszkodowania w kwocie 6.021,00 zł z ustawowymi odsetkami i kosztami procesu z tytułu niepoinformowania zainteresowanej, że jako nauczycielka zaliczona do trzeciej grupy inwalidów od maja 1993 r. do czasu przejścia na emeryturę z dniem 1 września 1996 r. może kontynuować zatrudnienie przy równoczesnym pobieraniu renty inwalidzkiej. Rozstrzygnięcie to Sąd Rejonowy oparł na ustaleniu poniższego stanu faktycznego.

Powódka Zofia Ł była w pozwanym Zespole Szkół zatrudniona od dnia 16 sierpnia 1964 r. jako nauczycielka fizyki. W 1993 r. powódka ubiegała się o tzw. obniżkę wymiaru godzin ze względu na stan zdrowia, wobec czego została poddana badaniu przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, która w dniu 30 sierpnia 1993 r. orzekła o zaliczeniu jej do trzeciej grupy inwalidów. Na tej podstawie dyrektor pozwanego Zespołu Szkół wydał decyzję o obniżeniu powódce obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych o 5 godzin tygodniowo w okresie od 1 września 1993 r. do końca zatrudnienia. W dniu 31 sierpnia 1996 r. stosunek pracy został na wniosek powódki rozwiązany w związku z jej przejściem na emeryturę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty