Wyrok SN z dnia 23 kwietnia 1998 r. sygn. II UKN 11/98
Tylko wyłączna wina pracownika i to w stopniu rażącego niedbalstwa, pozbawia go świadczeń z tytułu wypadku w drodze z pracy do domu (art. 8 w związku z art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, jednolity tekst: Dz.U. z 1983 r. Nr 30, poz. 144 ze zm.).
Przewodniczący SSN: Zbigniew Myszka
Sędziowie SN: Maria Mańkowska (sprawozdawca), Andrzej Kijowski
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 23 kwietnia 1998 r. sprawy z wniosku Piotra M. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w G. o rentę inwalidzką z tytułu wypadku w drodze z pracy i odszkodowanie, na skutek kasacji wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku z dni 27 października 1997 r. [...]
zmienił zaskarżony wyrok i oddalił apelację strony pozwanej.
Uzasadnienie
Sąd Wojewódzki -Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku z siedzibą w Gdyni wyrokiem z dnia 30 maja 1996 r., zmieniając decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w G. z dnia 23 lutego 1994 r. uznał, iż wypadek jakiemu uległ wnioskodawca Piotr M. był wypadkiem w drodze z pracy do domu.
Rozstrzygnięcie odnośnie ustalenia wysokości jednorazowego odszkodowania i ustalenia prawa do renty inwalidzkiej wypadkowej przekazał Sąd organowi rentowemu.
Decyzją organu rentowego z dnia 22 sierpnia 1996 r. odmówiono wnioskodawcy, na podstawie art. 8 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (jednolity tekst: Dz. U. z 1983 r. Nr 30, poz. 144 ze zm.), przyznania renty inwalidzkiej i jednorazowego odszkodowania. Zdaniem organu rentowego wnioskodawca rażąco naruszył przepisy dotyczące ochrony zdrowia i życia poprzez gwałtowne wtargnięcie na torowisko. W wyniku rozpoznania odwołania wnioskodawcy Sąd Wojewódzki w Gdańsku - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z siedzibą w Gdyni, wyrokiem z dnia 23 kwietnia 1997 r., zmienił zaskarżoną decyzję i zasądził na rzecz wnioskodawcy jednorazowe odszkodowanie za 90% uszczerbku na zdrowiu oraz przyznał mu prawo do renty inwalidzkiej I grupy z tytułu wypadku w drodze z pracy do domu. Sąd ustalił, że w dniu 25 września 1993 r. około godziny 14 Piotr M. opuścił swój zakład pracy i udał się w drogę powrotną do domu tramwajem linii nr 12 w kierunku S. Z tramwaju tego wysiadł na przystanku znajdującym się na wysokości Politechniki G. Chciał przesiąść się na tramwaj linii nr 4 jadący w kierunku N.P. Tramwaj linii nr 12 zatrzymał się w odległości 2-3 m od przejścia dla pieszych., Piotr M. cały czas obserwując ten tramwaj, wkroczył zdecydowanym krokiem na przejście, pomimo czerwonego światła dla pieszych. W tym czasie do przejścia tego zbliżał się z przeciwnej strony tramwaj linii nr 6. Jechał on z prędkością około 15-20 km/godz. W odległości około 6-7 m od przejścia dla pieszych motorniczy zauważył, że znajduje się na nim człowiek. Uruchomił sygnał dźwiękowy i rozpoczął awaryjne hamowanie. Nie zdołał jednak wyhamować i potrącił Piotra M. Dostał się on pod pierwszy wagon, który ciągnął go po ziemi przez kilka metrów. W wyniku wypadku Piotr M. doznał zmiażdżenia obu goleni, urazu lewego barku oraz ogólnych potłuczeń. W chwili wypadku stan techniczny tramwaju był dobry. Hamulce były sprawne. Był on jednak bardzo przeciążony nadmierną liczbą pasażerów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty