Postanowienie SN z dnia 3 lipca 1998 r., sygn. II CZ 42/98
Radca prawny nie może być pełnomocnikiem procesowym w sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólnośc1 majątkowej między małżonkami.
Przewodniczący: sędzia S N A. Wypiórkiewicz. Sędziowie SN: E. Skowrońska-Bocian, M. Sychowicz (sprawozdawca).
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 1998 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy z wniosku Genowefy J.,przy uczestnictwie Józefa J., o podział majątku wspólnego, na skutek zażalenia uczestnika na postanowienie Sądu Wojewódzkiego w Krakowie z dnia 20 lutego 1998 r. sygn. akt (...)
postanowił oddalić zażalenie; zasądził od uczestnika postępowania Józefa J. na rzecz wnioskodawczyni Genowefy J. kwotę 1500 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania zażaleniowego.
Uzasadnienie:
Postanowieniem z dnia 20 lutego 1998 r. Sąd Wojewódzki w Krakowie odrzucił kasację uczestnika postępowania Józefa J., wniesioną przez jego pełnomocnika będącego radcą prawnym, od postanowienia (błędnie nazwanego wyrokiem) tego sądu oddalającego apelację uczestnika postępowania od postanowienia Sądu Rejonowego dla Krakowa - Nowej Huty w Krakowie, którym dokonany został podział majątku wspólnego po ustaniu wspólnośc1 majątkowej między małżonkami Józefem i Genowefą J. Sąd Wojewódzki stanął na stanowisku, że stosownie do art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz.U. Nr 19, poz. 145 ze zm.) w sprawie o podział majątku wspólnego, jako sprawie rodzinnej, radca prawny nie może być pełnomocnikiem uczestnika postępowania, a zatem, działając w tym charakterze, nie może wnieść kasacji; wniesiona przez niego kasacja jest niedopuszczalna i podlega odrzuceniu (art. 393 k.p.c.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty