Wyrok SN z dnia 23 kwietnia 1997 r. sygn. II UKN 77/97
Jeżeli uprawniony do świadczeń emerytalno-rentowych nie zgłosił wniosku o ich przyznanie, to członkowie rodziny pozostałej po jego śmierci nie mogą - bez względu na przyczynę braku takiego wniosku - domagać się wypłacenia im świadczeń należnych uprawnionemu.
Przewodniczący SSN: Andrzej Kijowski (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Teresa Romer
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 23 kwietnia 1997 r. sprawy z wniosku Kazimierza W. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Biuru Rent Zagranicznych w W. o rentę rodzinną i odszkodowanie, na skutek kasacji wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z dnia 6 listopada 1996 r. [...]
1) oddalił kasację;
2) zasądził od Skarbu Państwa-Sądu Apelacyjnego w Warszawie na rzecz adwokat Grażyny H. kwotę 10 zł (słownie zł: dziesięć) z tytułu nie opłaconej pomocy prawnej, udzielonej z urzędu.
Uzasadnienie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych - Biuro Rent Zagranicznych decyzją z dnia 13 grudnia 1995 r. odmówił wnioskodawcy Kazimierzowi W., urodzonemu 15 stycznia 1926 r., renty rodzinnej po przyrodnim bracie Wacławie R., urodzonym 26 października 1915 r., który służąc w 301 Dywizjonie Bombowym w Hemswell, zginął podczas lotu bojowego u wybrzeży brytyjskich w dniu 22 stycznia 1942 r. Organ rentowy powiadomił też wnioskodawcę, że przepisy polskiego prawa nie przewidują odszkodowań z tytułu śmierci w czasie działań wojennych. Również brytyjskie Ministerstwo Obrony - za pośrednictwem Komitetu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie - odmówiło wnioskodawcy odszkodowania za śmierć przyrodniego brata.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty