Wyrok SN z dnia 18 lutego 1997 r. sygn. II UKN 91/96
1. W myśl art. 59 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 268 ze zm.) przekazanie gospodarstwa rolnego następcy lub innej osobie musiało nastąpić w formie aktu notarialnego. Przepis art. 38 ust. 4 ustawy przewidywał tylko możliwość wcześniejszej wypłaty renty w szczególnie uzasadnionych przypadkach, natomiast nie zmieniał warunków przyznania świadczenia.
2. W sprawie z zakresu ubezpieczeń społecznych sąd drugiej instancji rozpoznając rewizję od wyroku wydanego przed 1 lipca 1996 r. orzekał w składzie jednego sędziego i dwóch ławników (art. 4778 KPC w brzmieniu przed nowelizacją dokonaną ustawą z dnia 1 marca 1996 r. o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego... w związku z art. 11 ust. 2 tej ustawy).
Przewodniczący SSN: Teresa Romer
Sędziowie SN: Andrzej Kijowski, Stefania Szymańska (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 1997 r. sprawy z wniosku Zenona Z. przeciwko Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego-Oddział Regionalny w S. o ustalenie zbiegu prawa do świadczeń, na skutek kasacji wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu z dnia 5 października 1996 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Pozwany organ rentowy decyzją z dnia 17 stycznia 1996 r. odmówił Zenonowi Z. prawa do pobierania w zbiegu inwalidzkiej renty rolniczej i emerytury pracowniczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty