Wyrok SN z dnia 13 maja 1997 r. sygn. II UKN 98/97
Na pracodawcy spoczywa ciężar udowodnienia, że marynarz, który poniósł śmierć w nieznanych okolicznościach, na terenie portu po godzinach służby, swoim nagannych zachowaniem zerwał związek z podróżą morską (służbową).
Przewodniczący SSN: Teresa Romer (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Maria Mańkowska, Barbara Wagner
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 13 maja 1997 r. sprawy z powództwa Kingi B. przeciwko Polskim Liniom Oceanicznym w G. o sprostowanie protokołu powypadkowego, na skutek kasacji wnioskodawczyni od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku z siedzibą w Gdyni z dnia 15 października 1996 r. [...]
1. zmienił zaskarżony wyrok i oddalił rewizję Polskich Linii Oceanicznych od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Gdyni z dnia 11 czerwca 1996 r. [...],
2. zasądził na rzecz powódki od strony pozwanej 125 zł (sto dwadzieścia pięć złotych) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa adwokackiego.
Uzasadnienie
Powódka Kinga B. wniosła o sprostowanie protokołu powypadkowego przez przyjęcie, iż wypadek, jakiemu uległ jej mąż - Krzysztof B. - w dniu 29 września 1995 r. podczas postoju statku w porcie Itajai (Brazylia) jest wypadkiem przy pracy. Pozwany -Polskie Linie Oceaniczne w G. wniósł o oddalenie powództwa podając, iż śmierć Krzysztofa B. nie może być uznana za wypadek przy pracy z powodu braku związku zdarzenia z wykonywaną pracą. Nadto pozwany podał, iż Krzysztof B. opuścił statek bez zgody przełożonego.
Sąd Rejonowy w Gdyni-Sąd Pracy wyrokiem z dnia 11 czerwca 1996 r. uwzględnił powództwo o zmianę treści protokołu wypadkowego przez uznanie, że śmierć Krzysztofa B., w czasie rejsu na statku. którego armatorem jest strona pozwana, była następstwem wypadku zrównanego z wypadkiem przy pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty