06.02.1997 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 6 lutego 1997 r. sygn. I PKN 64/96

Błędy w interpretacji postanowień umowy (notarialnej) są równoznaczne z błędami w ustaleniu podstawy faktycznej rozstrzygnięcia sądu i mieszczą się wśród uchybień natury procesowej. Nie stanowią natomiast naruszenia prawa materialnego wskutek jego wadliwej wykładni lub niewłaściwego zastosowania.

Przewodniczący SSN: Teresa Flemming-Kulesza

Sędziowie SN: Kazimierz Jaśkowski, Walerian Sanetra (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 6 lutego 1997 r. sprawy z powództwa Tadeusza G., Stanisławy R., Anny M. i Małgorzaty S.przeciwko [...] Zakładom Zielarskim „H.” SA w W. o zapłatę, na skutek kasacji powodów od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 2 października 1996 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania za instancję kasacyjną.

Uzasadnienie

Powodowie Tadeusz G., Anna M., Stanisław R. i Małgorzata S. wnieśli kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 2 października 1996 r. [...], którym Sąd ten w następstwie rewizji strony pozwanej ([...] Zakładów Zielarskich „H.” SA w W.) zmienił wyrok Sądu Wojewódzkiego we Wrocławiu z dnia 6 maja 1996 r. [...] w ten sposób, że oddalił powództwo. W wyroku tym Sąd Wojewódzki uwzględnił w całości roszczenia powodów, twórców pracowniczego wynalazku pt. „Sposób wytwarzania tabletek i drażetek zawierających ekstrakt z roślin leczniczych”, z tytułu należnego im wynagrodzenia od efektów ekonomicznych obliczonych na podstawie § 15 zarządzenia Ministra-Kierownika Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń z dnia 31 stycznia 1986 r. w sprawie zasad obliczania efektów stanowiących podstawę do ustalenia wysokości wynagrodzeń za pracownicze projekty wynalazcze (M.P. Nr 12, poz. 47). Rozpoznając rewizję Sąd Apelacyjny miał na uwadze trzy zasadnicze zarzuty sformułowane przez stronę pozwaną, a mianowicie: 1. zarzut naruszenia prawa materialnego przez błędną wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie prawa, w szczególności przepisu art. 98a ust. 2 ustawy z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości (Dz. U. z 1984 r., Nr 33, poz. 177) przed zmianą dokonaną ustawą z dnia 17 marca 1993 r. (Dz. U. Nr 26, poz. 177) i przepisu § 27 zasad obliczania efektów stanowiących podstawę ustalania wynagrodzeń za pracownicze projekty wynalazcze, 2. zarzut, że zachodzi sprzeczność istotnych ustaleń Sądu Wojewódzkiego z treścią zebranego w sprawie materiału w następstwie przyjęcia, iż [...] Zakłady Zielarskie SA w W. są następcą prawnym zlikwidowanego przedsiębiorstwa państwowego [...] Zakładów Zielarskich „H.” oraz 3. zarzut dotyczący wystąpienia uchybień procesowych mających wpływ na wynik sprawy, w szczególności polegających na naruszeniu zasady bezpośredniości postępowania (zaniechanie wezwania na rozprawę biegłego celem złożenia wyjaśnień) oraz - gdy stało się to niemożliwe z powodu jego zgonu -na niedopuszczeniu dowodu z opinii innego biegłego sądowego z zakresu obliczania efektów ekonomicznych pracowniczych projektów wynalazczych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty