12.12.1997 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 12 grudnia 1997 r. sygn. III RN 74/97

Utrwalona praktyka rejestracji nazwisk wybitnych postaci historycznych jako znaków towarowych stwarza domniemanie braku sprzeczności takich znaków z zasadami współżycia społecznego. Domniemanie to może być obalone w konkretnej sprawie z zachowaniem przepisów postępowania (art. 7, art. 77 ust. 1 i art. 80 KPA).

Przewodniczący SSN: Jerzy Kwaśniewski (autor uzasadnienia)

Sędziowie SN: Józef lwulski, Andrzej Wasilewski (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 1997 r. odwołania B.G.P. Spółki z o.o. w W. od decyzji Urzędu Patentowego w W. z dnia 29 maja 1996 r. [...] w przedmiocie odmowy zarejestrowania znaku towarowego słownego "Jan III Sobieski", na skutek rewizji nadzwyczajnej Prezesa Urzędu Patentowego [...] od decyzji Komisji Odwoławczej przy Urzędzie Patentowym z dnia 25 marca 1997 r. [...]

uchylił zaskarżoną decyzję i przekazał sprawę Komisji Odwoławczej przy Urzędzie Patentowym RP do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną w drodze rewizji nadzwyczajnej decyzją Komisji Odwoławczej przy Urzędzie Patentowym z dnia 25 marca 1997 r. [...] utrzymana została w mocy decyzja Urzędu Patentowego z dnia 29 maja 1996 r. o odmowie zarejestrowania znaku słownego "Jan III Sobieski".

Podstawę decyzji organu I instancji stanowiło ustalenie, że oznaczenie imieniem i nazwiskiem króla Jana III Sobieskiego takich towarów jak papierosy - czemu ma służyć zgłoszony znak towarowy - byłoby ewidentnym naruszeniem obowiązujących zasad współżycia społecznego. Rejestracja takiego znaku na papierosy - według Urzędu Patentowego - naruszałaby normy moralne i szacunek dla Króla odgrywającego w tradycji narodowej ważną rolę, skoro był on obrońcą wiary i wartości chrześcijańskich oraz kultury europejskiej przed imperium tureckim. Urząd podkreślił przy tym, że w Polsce nie ma zwyczaju używania nazwisk historycznych do oznaczania towarów, a odmienna praktyka w innych krajach nie może mieć decydującego znaczenia, skoro chodzi o zastosowanie się do zasad współżycia społecznego w Polsce.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp