Wyrok SN z dnia 18 grudnia 1997 r. sygn. II UKN 425/97
Zmiana pobieranego świadczenia emerytalno-rentowego na inne, nie następuje z urzędu lecz w wyniku złożenia przez zainteresowanego stosownego wniosku.
Przewodniczący SSN: Zbigniew Myszka (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Andrzej Kijowski, Stefania Szymańska
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 1997 r. sprawy z wniosku Tomasza P. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w Ł. o rentę inwalidzką na skutek kasacji wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi z dnia 27 maja 1997 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi wyrokiem z dnia 27 maja 1997 r. zmienił zaskarżony wyrok Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi z dnia 28 stycznia 1997 r. [...] oraz poprzedzającą go decyzję rentową i przyznał Tomaszowi P. prawo do renty inwalidzkiej według pierwszej grupy inwalidów od dnia 1 lipca 1995 r. oraz oddalił apelację ubezpieczonego w pozostałej części. Sąd Apelacyjny ustalił, że ubezpieczony - zgodnie z decyzją rentową z dnia 18 marca 1985 r. - pobierał przysługującą w najniższej wysokości rentę inwalidzką na podstawie art. 63 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 267 ze zm. - powoływana dalej jako ustawa o z.e.p.). Renta ta podlegała urzędowym waloryzacjom, a także częściowemu zawieszeniu z uwagi na podjęcie przez ubezpieczonego od 9 września 1985 r. zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty