Wyrok SN z dnia 9 grudnia 1997 r. sygn. II UKN 372/97
Przepisy art. 103 ust. 2, art. 107 ust. 1 pkt 4 i art. 108 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz.U. Nr 40, poz. 267 ze zm.) mają charakter przepisów bezwzględnie obowiązujących i muszą być stosowane przez organ rentowy.
Przewodniczący SSN: Stefania Szymańska (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Maria Mańkowska
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 9 grudnia 1997 r. sprawy z wniosku Stanisława G. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w K. o potrącenie świadczenia z renty inwalidzkiej, na skutek kasacji wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie z dnia 15 kwietnia 1997 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie wyrokiem z dnia 16 października 1996 r. oddalił odwołanie Stanisława G. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w K., w której poinformowano go o podstawie dokonanych potrąceń odpowiednich kwot z jego renty inwalidzkiej w związku z pobytem w Szpitalu Neuropsychiatrycznym. Sąd uznał, że potrącenia te dokonywane były zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 262 ze zm.) oraz przepisami wykonawczymi do tej ustawy, dotyczącymi tego zagadnienia. Niesłuszne było potrącenie za pobyt w areszcie w okresie od czerwca do 4 listopada 1984 r., ale z uwagi na upływ czasu nie jest możliwe uwzględnienie odwołania i w tej części. Od 5 listopada 1984 r. do 22 września 1993 r. wnioskodawca przebywał stale w Szpitalu Neuropsychiatrycznym. W okresie tego pobytu dokonywano potrącenia ze świadczeń odpowiednich kwot na koszty pobytu w szpitalu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty