30.07.1997 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 30 lipca 1997 r. sygn. II UKN 191/97

Rozpoznając odwołanie od niekorzystnej decyzji organu rentowego wydanej w sprawie o rentę inwalidzką wojenną (potocznie nazywaną "obozową") sąd powinien zbadać i ustalić, jakie były warunki życia i pracy osoby represjonowanej podczas jej pobytu w obozie i w zależności od tego rozstrzygnąć, czy było to miejsce przymusowego osadzenia osoby ubiegającej się o rentę inwalidzką wojenną, a zwłaszcza czy można je przyrównywać do obozu karnego zesłania, tj. łagru.

Przewodniczący SSN: Maria Mańkowska

Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 30 lipca 1997 r. sprawy z wniosku Feliksa W.-G. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w C. o rentę inwalidzką obozową, na skutek kasacji wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie z dnia 6 grudnia 1996 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i poprzedzający go wyrok Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie z dnia 1 lipca 1996 r. [...] i przekazał sprawę temu Sądowi Wojewódzkiemu do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w C. decyzją z dnia 19 sierpnia 1995 r. odmówił Feliksowi W.-G. prawa do renty inwalidzkiej w związku z jego pobytem w obozie Jegolsk-Borowicze w ZSRR w czasie od listopada 1944 r. do lutego 1946 r., gdyż - zdaniem organu rentowego - był to obóz dla internowanych, w którym pobyt powodujący inwalidztwo nie daje prawa do świadczeń przewidzianych w art. 12 ust. 2 w związku z art. 3 pkt 2 i art. 4 pkt 1, 2 i 3 lit. a oraz pkt 4 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. Nr 17, poz. 75 ze zm.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty