Wyrok SN z dnia 25 lipca 1997 r. sygn. II UKN 112/97
Prawo do renty inwalidzkiej podlega przywróceniu, jeżeli w ciągu 18 miesięcy od jego ustania z powodu ustąpienia inwalidztwa pracownik ponownie stał się inwalidą (art. 36 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, Dz.U. Nr 40, poz. 267 ze zm.).
Przewodniczący SSN: Jerzy Kuźniar (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Zbigniew Myszka, Stefania Szymańska
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 25 lipca 1997 r. sprawy z wniosku Leonarda M. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w G.W. o rentę inwalidzką, na skutek kasacji Ministra Sprawiedliwości [...] od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Zielonej Górze z dnia 10 kwietnia 1995 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Wojewódzkiemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Zielonej Górze do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 10 kwietnia 1995 r. [...] Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Zielonej Górze oddalił odwołanie wnioskodawcy Leonarda M., urodzonego 8 kwietnia 1941 r., od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w G.W. odmawiającej przyznania wnioskodawcy prawa do renty inwalidzkiej. Spowodowane to było ustaleniem, że inwalidztwo wnioskodawcy według II grupy powstało w okresie późniejszym niż 18 miesięcy od ustania zatrudnienia. Wobec wniosku z dnia 18 listopada 1994 r. o przyznanie renty inwalidzkiej, wnioskodawca badany był przez Obwodową Komisję Lekarską do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia w G., która zaliczyła go do II grupy inwalidów, ale stwierdziła, że inwalidztwo powstało we wrześniu 1994 r. Zatrudnienie wnioskodawcy w [...] Spółdzielni Mieszkaniowej ustało w dniu 12 maja 1990 r.,aw okresie od 23 czerwca 1990 r. do 30 listopada 1992 r. pobierał on zasiłek dla bezrobotnych. Łączny okres zatrudnienia przekroczył 31 lat i 8 miesięcy. Biegli lekarze (neurolog, chirurg-ortopeda i internista) w opinii z dnia 21 marca 1995 r. rozpoznali u wnioskodawcy stan po operacji krwiaka podtwardówkowego bez zmian neurologicznych oraz stan po przebytym niedowładzie nerwu promieniowego i pośrodkowego lewego, nie znajdując podstaw do przyjęcia inwalidztwa. Stwierdzili oni, że obecnie nastąpił pełny powrót funkcji nerwu promieniowego, a inwalidztwo wnioskodawcy według trzeciej grupy istniało od 12 maja 1990 r. Sąd Wojewódzki przyjął, że po leczeniu w roku 1989 "okresowe inwalidztwo ustąpiło i do ponownego zachorowania we wrześniu 1994 r. wnioskodawca nie był inwalidą i mógł wykonywać zatrudnienie bez ograniczeń".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty