Wyrok SN z dnia 17 września 1997 r. sygn. I PKN 273/97
Sformułowana w art. 8 KP klauzula zasad współżycia społecznego wyznacza granice, w ramach których dopuszczalne jest korzystanie z praw podmiotowych w stosunkach pracy. W konkretnej sytuacji faktycznej może się okazać, że korzystanie z tego prawa oznaczałoby naruszenie (wykroczenie poza granice) zasad współżycia społecznego.
Przewodniczący SSN: Kazimierz Jaśkowski
Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Andrzej Wasilewski (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 17 września 1997 r. sprawy z powództwa Józefa W. przeciwko Polskim Kolejom Państwowym-Oddziałowi Drogowemu w L. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 18 marca 1997 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Józef W. zatrudniony jako toromistrz w sekcji drogowej w M. wniósł pozew przeciwko Polskim Kolejom Państwowym-Oddział Drogowy w L. o uznanie doręczonego mu w dniu 20 lutego 1996 r. trzymiesięcznego wypowiedzenia umowy o pracę ze skutkiem na dzień 31 maja 1996 r. za bezskuteczne, przywrócenie powoda do pracy na poprzednich warunkach oraz nakazanie stronie pozwanej zatrudnienia powoda na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy do czasu uprawomocnienia się wyroku. W wypowiedzeniu umowy o pracę strona pozwana zarzuciła powodowi dokonanie w dniu 11 maja 1995 r. kradzieży 8 sztuk przekładników prądowych stanowiących własność ES L., czemu powód zaprzeczył wyjaśniając, że przekładniki te znalazł w pobliżu miejsca wykonywanej pracy. Powód zarzucił równocześnie, że strona pozwana dokonała wy powiedzenia z naruszeniem art. 38 § 3 KP. Powód jest bowiem członkiem zarządu organizacji związkowej, która nie wyraziła zgody na rozwiązanie z nim umowy o pracę, o czym wiedziała strona pozwana, a mimo to dokonała wypowiedzenia bez uprzedniego przedstawienia sprawy ogólnokrajowej organizacji związkowej. Powód podniósł ponadto, że w dniu 8 lipca 1996 r. wyrokiem Sądu Rejonowego umorzone zostało prowadzone przeciwko powodowi postępowanie karne w sprawie zarzucanej mu kradzieży w dniu 11 maja 1995 r. 8 sztuk przekładników prądowych [...]. W odpowiedzi na pozew strona pozwana wniosła o jego oddalenie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty