Wyrok SN z dnia 7 marca 1997 r. sygn. I PKN 27/97
Nierozpoznanie wniosku o przypozwanie (art. 84 § 1 KPC), nie wywiera istotnego wpływu na wynik sprawy w rozumieniu art. 3931 pkt 2 KPC jeżeli celem wniosku było wyłącznie uzyskanie poglądu przypozwanego co do zasadności powództwa.
Przewodniczący Prezes SN: Jan Wasilewski
Sędziowie SN: Józef Iwulski (sprawozdawca), Kazimierz Jaśkowski
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 7 marca 1997 r. sprawy z powództwa Kazmierza H. przeciwko Sejmikowi Samorządowemu Województwa L. o odprawę emerytalną, na skutek kasacji pozwanego od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 29 października 1996 r. [...]
odrzucił kasację w części dotyczącej naruszenia prawa materialnego (pkt 2); oddalił kasację w pozostałym zakresie.
Uzasadnienie
Powód Kazimierz H. wniósł o zasądzenie od strony pozwanej Sejmiku Samorządowego Województwa L. odprawy emerytalnej. W uzasadnieniu żądania powód podał, że z dniem 6 grudnia 1994 r. przeszedł na emeryturę. Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Legnicy ustalił, że powód był zatrudniony w okresie od 1 października 1990 r. do 5 grudnia 1994 r. w Kolegium Odwoławczym przy Sejmiku Samorządowym Województwa L. w L. na stanowisku etatowego członka tego Kolegium. Stosunek pracy z powodem wygasł na podstawie art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych. Powód otrzymał emeryturę w trybie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 stycznia 1990 r. w sprawie wcześniejszych emerytur dla pracowników zwalnianych z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (Dz.U. Nr 4, poz. 27). Sąd Rejonowy uznał jednak, że w takiej sytuacji nie nastąpiło "przejście" powoda na emeryturę i powództwo oddalił.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty