Postanowienie SN z dnia 13 maja 1997 r., sygn. II CKN 104/97
II CKN 104/97
Dopuszczalne jest po otwarciu postępowania układowego i w jego toku - z zastrzeżeniem art. 39 i 58 Prawa o postępowaniu układowym - zawarcie między wierzycielem a osobą trzecią umowy o przelew wierzytelności.
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu w dniu 13 maja 1997 r. na rozprawie sprawy z wniosku „ Społem Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Oszczędność w S. K. o zatwierdzenie układu w postępowaniu układowym, na skutek kasacji PSS „Społem od postanowienia Sądu Wojewódzkiego Sądu Gospodarczego w Kielcach z dnia 10 października 1996 r., sygn. akt GA 39/96, postanawia oddalić kasację.
Z UZASADNIENIA
„Społem Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Oszczędność w S. K. złożyła do Sądu Rejonowego w Skarżysku Kamiennej podanie o otwarcie postępowania układowego. Do podania dołączyła m.in. propozycje układowe oraz spis wierzycieli. Na przekazane wierzycielom propozycje układowe, zawierające wysokość proponowanego opustu i rozłożenia obniżonej kwoty na raty, wierzyciele nadesłali na kartach do głosowania swoje głosy. Sędzia-komisarz zwołał zgromadzenie wierzycieli, na które zgłosiło się też Przedsiębiorstwo Handlowe „Duet spółka prawa cywilnego, przedkładając umowy cesji wierzytelności zawarte z niektórymi wierzycielami. Wspomniane umowy zawarte były już po otwarciu postępowania układowego, czyli w toku jego trwania. Sędzia-komisarz stwierdził do protokołu zgromadzenia wierzycieli, że przeciwko układowi opowiedziało się 10 wierzycieli, przy jednym głosie nieważnym. Sędzia-Komisarz uznał za nieważne umowy cesji, z uwagi na to, że na dzień zgromadzenia wierzycieli dłużnikowi nie doręczono oświadczeń o cesji wierzytelności i otrzymane za nie zapłaty. W toku dalszego zgromadzenia stwierdził, że za układem głosowało 96 wierzycieli, co daje 68,57% ogólnej liczby wierzycieli. Wierzyciele głosujący za układem dysponowali kwotą 886.536,66 złotych, co stanowi 72,61% ogólnej kwoty wierzytelności (wymagana większość kapitałowa wynosi 66,67%). W tej sytuacji sędzia-komisarz stwierdził, że zawarty został układ o treści dokładnie wyszczególnionej. Na rozprawie, której termin został ogłoszony przez sędziego-komisarza, Sąd Rejonowy - Sąd Gospodarczy w Kielcach postanowieniem z dnia 24 maja 1996 r. zatwierdził układ „Społem Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Oszczędność w S. K. z wierzycielami. Sąd Rejonowy podzielił stanowisko sędziego-komisarza w przedmiocie uznania za nieważne umów cesji wierzytelności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty